Post Office 16 Lakh Rupees Scheme: প্ৰতিমাহে মাত্ৰ ৩৩৩ ₹ বিনিয়োগ কৰি গোটেই ১৬ লাখ ₹ লাভ কৰিব পাৰিব

by Dhrubajyoti Haloi

ডাকঘৰৰ ১৬ লাখ টকাৰ আঁচনি: যদি আপুনিও এনে আঁচনিৰ সন্ধানত আছে যাৰ অধীনত কেইবছৰমানৰ পিছত ভাল বিনিয়োগ পাব , তেন্তে আজি এই লেখাটো কেৱল আপোনাৰ বাবেহে মুকলি কৰা হৈছে । আজি আমি আপোনালোকক এনে এটা ডাকঘৰৰ আঁচনিৰ বিষয়ে জনাবলৈ ওলাইছো য’ত প্ৰতিমাহে মাত্ৰ ৩৩৩ টকা বিনিয়োগ কৰি ১৬০০০০০০০ টকা পৰ্যন্ত লাভ কৰিব পাৰিব ৷

যদি আপুনিও সঞ্চয় আঁচনিৰ বিষয়ে জানিব বিচাৰে তেন্তে এই লেখাটোত আমি আপোনালোকক ডাকঘৰৰ নতুন সঞ্চয় আঁচনিৰ বিষয়ে বিতং তথ্য দিছো আৰু আজি আমি আঁচনিখনৰ সৈতে জড়িত প্ৰয়োজনীয় নথি-পত্ৰ আৰু যোগ্যতাৰ সৈতে জড়িত তথ্যসমূহ দিম। যাৰ জৰিয়তে আপুনিও সঞ্চয় আঁচনিৰ সুবিধা লৈ মাত্ৰ ₹ 333 টকাত আপোনাৰ বিনিয়োগ আৰম্ভ কৰিব পাৰে ।

ডাকঘৰৰ ১৬ লাখ টকাৰ আঁচনি

প্ৰবন্ধৰ নাম ডাকঘৰ ১৬ লাখ টকাৰ আঁচনি
আঁচনিৰ নাম পুনৰাবৃত্তিমূলক জমা আঁচনি
প্ৰবন্ধৰ ধৰণ চৰকাৰী আঁচনি
কোনে বিনিয়োগ কৰিব পাৰে? দেশৰ প্ৰতিজন নাগৰিকে বিনিয়োগ কৰিব পাৰে।
বিতং তথ্য অনুগ্ৰহ কৰি লেখাটো সম্পূৰ্ণৰূপে পঢ়ক।

প্ৰতিমাহে মাত্ৰ ₹ ৩৩৩ টকা বিনিয়োগ কৰিলে আপুনি সম্পূৰ্ণ ₹ ১৬ লাখ টকা পাব পাৰিব – ডাকঘৰৰ ১৬ লাখ টকা আঁচনি?

আজি এই লেখাটোত আমি সেই সকলো বিনিয়োগকাৰী আৰু পাঠকক আদৰণি জনাইছো যিসকলে ভাল সঞ্চয় আঁচনিৰ সন্ধানত আছে , আজি এই লেখাটোৰ জৰিয়তে আমি আপোনালোকক নতুন ডাকঘৰৰ আঁচনিৰ বিষয়ে তথ্য দিম, যাৰ অধীনত আপোনালোকেহে পাৰিব পাৰিব এই লেখাটোৰ জৰিয়তে আপোনাক পুনৰাবৃত্তিমূলক জমা আঁচনিৰ সৈতে জড়িত সকলো প্ৰয়োজনীয় তথ্য প্ৰদান কৰা হ’ব ।

যদি আপুনিও সঞ্চয় আঁচনিৰ অধীনত আবেদন কৰিব বিচাৰে আৰু অনলাইন প্ৰক্ৰিয়া জানিব বিচাৰে তেন্তে এই লেখাৰ শেষলৈকে থাকিব লাগিব। আঁচনিৰ সুবিধা ল’বলৈ আপুনি প্ৰথমে ডাকঘৰত একাউণ্ট খুলিব লাগিব, যাৰ তথ্যও আমি এই লেখাটোৰ জৰিয়তে আপোনাক দিবলৈ ওলাইছো।

ডাকঘৰ আঁচনিৰ পুনৰাবৃত্তিমূলক জমা আঁচনিৰ আকৰ্ষণীয় সুবিধা আৰু সুবিধাসমূহ কি কি?

যদি আপুনিও ডাকঘৰৰ সঞ্চয় আঁচনিৰ অধীনত আবেদন কৰিব বিচাৰে আৰু আঁচনিৰ সুবিধা ল’ব বিচাৰে, তেন্তে আমি আপোনাক সঞ্চয় আঁচনিৰ সৈতে জড়িত কিছুমান আকৰ্ষণীয় সুবিধা আৰু সুবিধা প্ৰদান কৰিছো , যিবোৰ তলত দিয়া ধৰণৰ –

  • আপোনালোক সকলো বিনিয়োগকাৰীয়ে এই আঁচনিৰ অধীনত ১ বছৰৰ পৰা ২ বছৰ বা ৩ বছৰ বা তাতকৈ অধিক সময় বিনিয়োগ কৰিব পাৰিব।
  • আপোনালোকক ক’ব বিচাৰিছো যে ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয় আঁচনিৰ অধীনত আপোনাক এটা ভাল সুত প্ৰদান কৰা হয় ৷
  • আটাইতকৈ ভাল কথাটো হ’ল এই আঁচনিৰ অধীনত আপুনি উপাৰ্জন কৰা সুতৰ ওপৰতো আপুনি সুত পায় ।
  • ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয় আঁচনিৰ অধীনত আপুনি মাত্ৰ ৩ মাহৰ ব্যৱধানতো আপোনাৰ আগ্ৰহ লাভ কৰিব পাৰে ।

ওপৰত দিয়া তথ্যৰ জৰিয়তে আপুনি ডাকঘৰৰ সঞ্চয় আঁচনি – পুনৰাবৃত্তিমূলক জমা আঁচনিৰ অধীনত প্ৰদান কৰা সকলো আকৰ্ষণীয় সুবিধা আৰু সুবিধাৰ বিষয়ে জানিব পাৰিব ।

ডাকঘৰৰ ১৬ লাখ টকাৰ আঁচনিৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰ?

যদি আপুনিও ডাকঘৰৰ ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয় আঁচনিৰ অধীনত একাউণ্ট খুলি বিনিয়োগ কৰিব বিচাৰে , তেন্তে আঁচনিখনৰ সৈতে জড়িত কিছুমান প্ৰয়োজনীয় নথি-পত্ৰৰ তালিকা তলত দিয়া হৈছে, যিবোৰ তলত দিয়া ধৰণৰ –

  • আপোনাৰ আধাৰ কাৰ্ড
  • পেন কাৰ্ড
  • সক্ৰিয় মোবাইল নম্বৰ
  • পাছপ’ৰ্টৰ আকাৰৰ ফটো ইত্যাদি।

ওপৰত উল্লেখ কৰা সকলো নথি সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত ডাকঘৰৰ ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয় আঁচনিৰ অধীনত বিনিয়োগ কৰি সুতৰ সুবিধা লাভ কৰিব পাৰিব।

পুনৰাবৃত্তিমূলক জমা আঁচনিত একাউণ্ট কেনেকৈ খুলিব?

ডাকঘৰৰ ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয় আঁচনিৰ অধীনত আপোনাৰ একাউণ্ট খুলিবলৈ আপুনি প্ৰথমে আপোনাৰ ওচৰৰ ডাকঘৰৰ শাখালৈ যাব লাগিব।

  • ইয়াত আপোনাক পুনৰাবৃত্তিমূলক জমা আঁচনিৰ অধীনত একাউণ্ট খোলাৰ বাবে আবেদন পত্ৰ দিয়া হ’ব ।
  • আবেদন পত্ৰত দিয়া সকলো প্ৰয়োজনীয় তথ্য ভালদৰে পঢ়ি আবেদন পত্ৰত প্ৰৱেশ কৰিব লাগিব ৷
  • ইয়াৰ লগতে আবেদন পত্ৰত দেখুওৱা সকলো প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰৰ লগতে আবেদন পত্ৰত থকা তথ্য সংলগ্ন কৰিব লাগিব ৷
  • এতিয়া ডাকঘৰত গৈ ডাকঘৰৰ ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয় আঁচনিৰ অধীনত একাউণ্ট আৰম্ভ কৰিব লাগিব ৷

পুনৰীক্ষণ

এই লেখাটোৰ জৰিয়তে আমি আমাৰ সকলো বিনিয়োগকাৰী আৰু পাঠকক ডাকঘৰৰ সঞ্চয় আঁচনিৰ বিষয়ে সম্পূৰ্ণ তথ্য প্ৰদান কৰিছো , যাৰ জৰিয়তে আপুনিও ডাকঘৰৰ পুনৰাবৃত্তিমূলক জমা আঁচনিৰ অধীনত আবেদন কৰিব পাৰে আৰু বিনিয়োগ কৰা ধনৰ ওপৰত ভাল লাভ পাব পাৰে। আমি এই লেখাটোৰ জৰিয়তে আঁচনিখনত আবেদন কৰিবলৈ প্ৰয়োজনীয় সকলো তথ্য আগবঢ়াইছো , যিবোৰ আপুনিও এই আঁচনিৰ সুবিধা ল’ব পাৰে পদক্ষেপ অনুসৰি অনুসৰণ কৰি ৷ এইটো পঢ়ক

Related Posts

Leave a Comment