নতুন চিম কাৰ্ডৰ নিয়ম, ইয়াত চাওক কি সলনি হ’ব

১ ডিচেম্বৰ ২০২৩ৰ পৰা ভাৰতত মানি চলিব নতুন চিম কাৰ্ডৰ নিয়ম

আগষ্ট মাহত চৰকাৰে ঘোষণা কৰা বহু প্ৰত্যাশিত চিম কাৰ্ড নিয়মাৱলী ১ ডিচেম্বৰৰ পৰা কাৰ্যকৰী হ’ব। টেলিকম অপাৰেটৰৰ দ্বাৰা PoS) ফ্ৰেঞ্চাইজি, এজেণ্ট, আৰু বিতৰক, আৰু চিম ডিলাৰৰ বাবে আৰক্ষীৰ পৰীক্ষণ ৰূপায়ণ।

1. পঞ্জীয়ন প্ৰক্ৰিয়া পুনৰ সংশোধন কৰা:

নতুন নিয়মসমূহ মানি চলি এতিয়া পিঅ’এছ এজেণ্টসকলে টেলিকম সেৱা প্ৰদানকাৰী বা অনুজ্ঞাপত্ৰধাৰীৰ সৈতে আনুষ্ঠানিক চুক্তি কৰি অবৈধ কাৰ্য্যকলাপত জড়িত হোৱাত বাধা দিবলৈ বাধ্য হৈছে। উলংঘাৰ ফলত ১০ লাখ টকাৰ যথেষ্ট জৰিমনা বিহা হ’ব পাৰে, লগতে টেলিকম কোম্পানীটোৰ সৈতে তেওঁলোকৰ সম্পৰ্ক তিনি বছৰৰ বাবে বন্ধ কৰা হ’ব পাৰে, যদিহে কোনো অবৈধ কাৰ্য্যকলাপ উন্মোচিত হয়।

বিক্ৰেতাসকলক আপডেট কৰা পঞ্জীয়নৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ সৈতে নিজকে মিল ৰাখিবলৈ ১ ডিচেম্বৰৰ পৰা আৰম্ভ হোৱা ১২ মাহৰ উইণ্ড’ প্ৰদান কৰা হয়। এই কৌশলগত পদক্ষেপৰ লক্ষ্য হৈছে চৰকাৰক টেলিকম কোম্পানীসমূহৰ পৰা অসাধু বিক্ৰেতাক পিনপইণ্টিং, ব্লেকলিষ্টিং, আৰু বহিষ্কাৰ কৰাত শক্তিশালী কৰা’ ব্যৱস্থাসমূহ।

২/ বৰ্ধিত কে ৱাই চি নিয়ম আকোৱালি লোৱা:

নতুন নিয়ম অনুসৰি নতুন চিম কাৰ্ড লাভ কৰাৰ সময়ত বা বৰ্তমানৰ নম্বৰত নতুন চিমৰ বাবে আবেদন কৰাৰ সময়ত জনগাঁথনিৰ বিৱৰণ অন্তৰ্ভুক্ত কৰাটো বাধ্যতামূলক। ব্যক্তিজনৰ আধাৰ কাৰ্ডত থকা QR ক’ড স্কেন কৰি প্ৰয়োজনীয় তথ্যসমূহ সংগ্ৰহ কৰা হ’ব, যাৰ ফলত আপোনাৰ গ্ৰাহকক জনা (KYC) প্ৰক্ৰিয়াটো নিশ্চিত কৰা হ’ব।

তাৎপৰ্যপূৰ্ণভাৱে এটা মোবাইল নম্বৰ পূৰ্বৰ ব্যৱহাৰকাৰীয়ে ৯০ দিনৰ সংযোগ বিচ্ছিন্ন কৰাৰ পিছতহে নতুন গ্ৰাহকক পুনৰ নিযুক্তি দিয়া হ’ব। নিয়মাৱলীত এইটোও উল্লেখ কৰা হৈছে যে গ্ৰাহকে চিম সলনিৰ বাবে সম্পূৰ্ণ কে ৱাই চি প্ৰক্ৰিয়াৰ মাজেৰে পাৰ হ’ব লাগিব, য’ত আউটগোয়িং আৰু ইনকাম এছএমএছৰ সুবিধাসমূহৰ ওপৰত ২৪ ঘণ্টীয়া নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰা হৈছে।

৩/ বাল্ক চিম ক্ৰয় কৰ্তন কৰা:

ডিজিটেল জালিয়াতিৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ চৰকাৰে চিম কাৰ্ডৰ বৃহৎ পৰিমাণৰ বিক্ৰী নিষিদ্ধ কৰিছে। কিন্তু, ব্যৱসায়, কৰ্পৰেট, বা অনুষ্ঠানৰ বাবে উদ্দেশ্য কৰা সংযোগ বা চিমসমূহৰ বাবে ব্যতিক্ৰম কৰা হয়, প্ৰতিজন ব্যক্তিগত চিম কাৰ্ডৰ মালিকৰ বাবে কেৱাইচি নীতিসমূহ মানি চলাৰ অধীনত।

মন কৰিবলগীয়া যে গ্ৰাহকে এটা আইডি কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰি ৯খনলৈকে চিম কাৰ্ড ক্ৰয় কৰাৰ ক্ষমতা বজাই ৰাখে।

বাল্ক চিম কাৰ্ডৰ অপব্যৱহাৰৰ উদ্বেগক সম্বোধন কৰি কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী অশ্বিনী বৈষ্ণৱে আগষ্ট মাহত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল, “ইয়াৰ পূৰ্বে মানুহে (মোবাইল) চিম কাৰ্ড বাল্ক ক্ৰয় কৰিছিল। ইয়াৰ বাবে ছিম কাৰ্ড ডাঙৰ ডাঙৰকৈ ক্ৰয় কৰাৰ ব্যৱস্থা আছিল। অৱশ্যে এই ব্যৱস্থাৰ অন্ত পেলোৱাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে। ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে আমি এটা সঠিক ব্যৱসায়িক সংযোগৰ ব্যৱস্থা প্ৰৱৰ্তন কৰিম যিয়ে প্ৰৱঞ্চনামূলক কল ৰোধ কৰাত সহায় কৰিব।”

ভাৰতত নতুন চিম কাৰ্ড নিয়ম: ২০২৩ চনৰ বাবে এটা বিস্তৃত গাইড

আমাৰ আন্তঃসংযোগী পৃথিৱীখনত মোবাইল ফোন আমাৰ দৈনন্দিন জীৱনৰ এক অপৰিহাৰ্য অংগ হৈ পৰিছে। বিশেষকৈ চিম কাৰ্ডৰ নিয়মৰ সন্দৰ্ভত শেহতীয়া আপডেটৰ বিষয়ে অৱগত হোৱাটো প্ৰতিজন মোবাইল ফোন ব্যৱহাৰকাৰীৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। ২০২৩ চনৰ ১ ডিচেম্বৰৰ পৰা কাৰ্যকৰী হোৱাকৈ ভাৰত চৰকাৰে চিম কাৰ্ড ক্ৰয়-বিক্ৰয়ৰ ক্ষেত্ৰত নতুন নিয়ম ৰূপায়ণ কৰিছে। মূলতঃ ২০২৩ চনৰ ১ অক্টোবৰত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া এই বলবৎকৰণ চৰকাৰে দুমাহ পিছুৱাই দিছিল। আপুনি নতুন চিম লাভ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰক বা চিম কাৰ্ড বিক্ৰীৰ ব্যৱসায়ত জড়িত হওক, এই নিয়মসমূহৰ বিষয়ে ভালদৰে পৰিচিত হোৱাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

স্থগিত ৰূপায়ণ: কিয় পলম?

প্ৰথম অৱস্থাত ২০২৩ চনৰ ১ অক্টোবৰত অনুষ্ঠিত হ’বলগীয়া এই নিয়মাৱলী কাৰ্যকৰীত চৰকাৰে দুমাহ পলম কৰিছিল। এই পলমে গ্ৰাহক আৰু বিক্ৰেতাকে ধৰি অংশীদাৰসকলক পৰিৱৰ্তনৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাবলৈ অধিক সময় দিছে। পিছুৱাই দিয়াৰ আঁৰৰ কাৰণসমূহ বুজি পালে নতুন নিয়মলৈ মসৃণ পৰিৱৰ্তন নিশ্চিত কৰাৰ বাবে চৰকাৰৰ প্ৰতিশ্ৰুতিৰ বিষয়ে অন্তৰ্দৃষ্টি লাভ কৰিব পাৰি।

নিৰাপত্তা ব্যৱস্থা শক্তিশালী কৰা: কেলেংকাৰী ৰোধ কৰাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া

ভুৱা চিম কাৰ্ডৰ সৈতে জড়িত কেলেংকাৰী আৰু জালিয়াতিৰ বৃদ্ধি পোৱা দৃষ্টান্তৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ টেলিকমিউনিকেচন বিভাগে এই নিয়মসমূহ কৌশলগত পদক্ষেপ হিচাপে প্ৰৱৰ্তন কৰিছে। নিৰাপত্তা ব্যৱস্থা বৃদ্ধিৰ লগতে গ্ৰাহকক প্ৰৱঞ্চনামূলক কাৰ্যকলাপৰ বলি হোৱাৰ পৰা ৰক্ষা কৰাৰ বাবে এই নতুন নিয়মৰ ৰচনা কৰা হৈছে। ক্ৰমান্বয়ে প্ৰচলিত হৈ পৰা কেলেংকাৰী ৰোধ কৰাত গুৰুত্ব দিয়া হৈছে, যিয়ে ব্যক্তিৰ বাবে ভাবুকি কঢ়িয়াই আনিছে’ গোপনীয়তা আৰু আৰ্থিক সুৰক্ষা।

দেশজোৰা বলবৎকৰণ: আপুনি কি জানিব লাগিব

২০২৩ চনৰ ১ ডিচেম্বৰৰ পৰা আৰম্ভ হ’ব এই নতুন চিম কাৰ্ডৰ নিয়মসমূহ দেশজুৰি বলবৎ কৰা হ’ব। অৰ্থাৎ এই নিয়মসমূহ সমগ্ৰ দেশতে একেদৰে প্ৰযোজ্য হ’ব, যাৰ ফলত মানক পদ্ধতিসমূহৰ সামঞ্জস্য আৰু আনুগত্য নিশ্চিত হ’ব। দেশজোৰা বলবৎকৰণ হৈছে চিম কাৰ্ডৰ লেনদেন নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে এক শক্তিশালী কাঠামো গঢ়ি তোলাৰ বাবে চৰকাৰে গ্ৰহণ কৰা এক সক্ৰিয় পদক্ষেপ।

উলংঘাৰ শাস্তি: জৰিমনা আৰু কাৰাদণ্ড

এই নতুন নিয়মসমূহ মানি চলাৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিবলৈ চৰকাৰে উলংঘাৰ বাবে শাস্তিৰ ৰূপৰেখা দাঙি ধৰিছে। এই নিয়ম ভংগ কৰা ব্যক্তিক জৰিমনা আৰু কাৰাদণ্ডৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে। অমান্যতাৰ প্ৰভাৱ বুজি পোৱাটো গ্ৰাহক আৰু বিক্ৰেতা উভয়ৰে বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ, নিৰ্ধাৰিত নিৰ্দেশনাসমূহ কঠোৰভাৱে পালন কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি।

নতুন চিম কাৰ্ড নিয়মৰ মূল হাইলাইটসমূহ

১/ বাধ্যতামূলক পৰীক্ষণ প্ৰক্ৰিয়া

নতুন নিয়মৰ অধীনত ক্ৰেতা আৰু বিক্ৰেতা উভয়ে বাধ্যতামূলক পৰীক্ষণ প্ৰক্ৰিয়াৰ মাজেৰে পাৰ হ’ব লাগিব। ইয়াৰ ভিতৰত চিম কাৰ্ডৰ লেনদেন বৈধ আৰু অনুসন্ধানযোগ্য হোৱাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ বৈধ চিনাক্তকৰণ আৰু ঠিকনাৰ প্ৰমাণ প্ৰদান কৰাটোও অন্তৰ্ভুক্ত।

২/ গ্ৰাহক পঞ্জীয়ন বৃদ্ধি কৰা

বিক্ৰেতাসকলে গ্ৰাহকৰ পঞ্জীয়নৰ বিশদ ৰেকৰ্ড ৰখাৰ দায়িত্ব ল’ব। ইয়াৰ ভিতৰত চিম কাৰ্ড ক্ৰয় কৰা ব্যক্তিসকলৰ বিষয়ে সঠিক তথ্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে, পৰীক্ষণৰ উদ্দেশ্যে প্ৰৱেশ কৰিব পৰাকৈ এক বিস্তৃত ডাটাবেছ সৃষ্টি কৰা হৈছে।

৩/ বৃহৎ পৰিমাণৰ ক্ৰয়ৰ কঠোৰ নিৰীক্ষণ

অবৈধ কামৰ বাবে চিম কাৰ্ডৰ সম্ভাৱ্য অপব্যৱহাৰ ৰোধ কৰিবলৈ চৰকাৰে বাল্ক ক্ৰয়ৰ ওপৰত কঠোৰ নিৰীক্ষণ কাৰ্যকৰী কৰিব। বাল্ক লেনদেনত লিপ্ত হোৱা বিক্ৰেতাসকলক প্ৰৱঞ্চনামূলক কামত কোনো ধৰণৰ জড়িততা ৰোধ কৰিবলৈ অতিৰিক্ত নিৰীক্ষণৰ আওতালৈ অনা হ’ব।

উপসংহাৰ

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে ভাৰতত ২০২৩ চনৰ ১ ডিচেম্বৰৰ পৰা কাৰ্যকৰী হোৱা নতুন চিম কাৰ্ডৰ নিয়মসমূহে নিৰাপত্তা বৃদ্ধি আৰু প্ৰৱঞ্চনামূলক কাৰ্যকলাপ ৰোধ কৰাৰ দিশত এক উল্লেখযোগ্য পদক্ষেপ হিচাপে চিহ্নিত কৰিছে। এই নিয়মসমূহৰ বিষয়ে অৱগত হৈ থকাটো কেৱল আইনী প্ৰয়োজনীয়তাই নহয়, সম্ভাৱ্য বিপদৰ পৰা ৰক্ষা পোৱাৰ এক সক্ৰিয় ব্যৱস্থাও। আপুনি গ্ৰাহক হওক বা বিক্ৰেতা হওক, ভাৰতত সুৰক্ষিত আৰু নিৰ্ভৰযোগ্য মোবাইল যোগাযোগৰ পৰিৱেশ নিশ্চিত কৰিবলৈ এই নিয়মসমূহ পালন কৰাটো সৰ্বোচ্চ।

Leave a Comment