Home Assam Job ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ অগ্নিবীৰ বায়ু নিযুক্তি ২০২৩: এতিয়াই অনলাইনত আবেদন কৰক

ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ অগ্নিবীৰ বায়ু নিযুক্তি ২০২৩: এতিয়াই অনলাইনত আবেদন কৰক

by Dhrubajyoti Haloi
ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ অগ্নিবীৰ বায়ু নিযুক্তি ২০২৩: এতিয়াই অনলাইনত আবেদন কৰক

ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ অগ্নিবীৰ বায়ু নিযুক্তি ২০২৩: এতিয়াই অনলাইনত আবেদন কৰক

অগ্নিবীৰ বায়ু নিযুক্তি ২০২৩ আৰম্ভ হোৱাৰ কথা ঘোষণা কৰি ভাৰতীয় বায়ুসেনাই ৰোমাঞ্চিত হৈ পৰিছে।অগ্নিপথ আঁচনি বা অগ্নিপথ আঁচনিৰ অংশ হিচাপে IAFে অগ্নিবীৰ বায়ুৰ সন্মানীয় পদৰ বাবে দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ পৰা উপযুক্ত প্ৰাৰ্থী বিচাৰিছে। যদি আপুনি আগ্ৰহী আৰু যোগ্য তেন্তে এই সুযোগ এৰি নিদিব আৰু ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইটৰ জৰিয়তে পদটোৰ বাবে আবেদন কৰক। এতিয়া আৱেদন মুকলি আৰু ১৭ আগষ্ট, ২০২৩ পৰ্যন্ত গ্ৰহণ কৰা হ’ব।

Indian Air Force Agniveer Vayu Recruitment 2023: Apply Online Now

The Indian Air Force (IAF) is thrilled to announce the commencement of the Agniveer Vayu Recruitment 2023. As part of the Agnipath Scheme or Agneepath Scheme, IAF is seeking suitable candidates from across the country for the prestigious position of Agniveer Vayu. If you’re interested and eligible, don’t miss this opportunity and apply for the post through the official website of the Indian Air Force. The applications are now open and will continue to be accepted until August 17, 2023.

 

 

ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ অগ্নিবীৰ বায়ু নিযুক্তি ২০২৩ৰ সম্পূৰ্ণ বিৱৰণ লাভ কৰক

ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ অগ্নিবীৰ বায়ু নিযুক্তি ২০২৩ৰ বিষয়ে সঠিক আৰু বিস্তৃত তথ্য আপোনাৰ হাতত থকাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ, আহকচোন খালী পদৰ সবিশেষ, যোগ্যতাৰ মাপকাঠী, আবেদন প্ৰক্ৰিয়া, আৰু বহুতো বিষয়ত গভীৰভাৱে গৱেষণা কৰোঁ। আনুষ্ঠানিক জাননীৰ বাবে অনুগ্ৰহ কৰি এই লেখাৰ শেষ চাওক বা চৰকাৰী ৱেবছাইট চাওক। আমাৰ ৱেবছাইট alljobassam.com নিয়মিতভাৱে গৈ শেহতীয়া চৰকাৰী চাকৰিৰ সুযোগ, ব্যক্তিগত খণ্ডৰ চাকৰি মুকলি, আৰু শৈক্ষিক অধিসূচনাৰ সৈতে আপডেট হৈ থাকক। আপোনাৰ আবেদন আগবঢ়াই নিয়াৰ আগতে আমি আপোনাক কঠোৰভাৱে পৰামৰ্শ দিছো যে ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ অগ্নিবীৰ বায়ু নিযুক্তি অধিসূচনা ২০২৩ ভালদৰে পঢ়িব লাগে।

সংস্থাৰ নাম ভাৰতীয় বায়ুসেনা
মন্ত্ৰালয়ৰ নাম ভাৰতৰ প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰালয়
পোষ্টৰ নাম অগ্নিবীৰ বায়ু
পোষ্টৰ সংখ্যা নিৰ্দিষ্ট কৰা হোৱা নাই
আঁচনিৰ নাম অগ্নিপথ আঁচনি
অৰ্হতা ১২ নং পাছ
এপ্লিকেচন মোড অনলাইন
আবেদন মাচুল ৫০ টকা। ২৫০/-
আৰম্ভণিৰ তাৰিখ ২৭ জুলাই ২০২৩
শেষ তাৰিখ ১৭ আগষ্ট ২০২৩
অফিচিয়েল ৱেবছাইট www.indianairforce.nic.in ত যোগদান কৰক

ভাৰতীয় বায়ুসেনা অগ্নিবীৰ বায়ু নিযুক্তি ২০২৩: গুৰুত্বপূৰ্ণ বিৱৰণ

পদৰ নাম: অগ্নিবীৰ বায়ু

খালী পদৰ সংখ্যা: পিছত আপডেট কৰা হ’ব

বেচৰ নাম: AGNIVEER VAYU INTAKE ০১/২০২৪

আঁচনিৰ নাম: অগ্নিপাথ আঁচনি

সেৱাৰ সময়সীমা: ৪ বছৰ

বিভাগ: ভাৰতীয় বায়ুসেনা

মন্ত্ৰালয়ঃ ভাৰতৰ প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰালয়

আঁচনি মুকলিৰ তাৰিখ: ১৪ জুন ২০২২

চাকৰিৰ স্থান: সমগ্ৰ ভাৰতত

এপ্লিকেচন মোড: অনলাইন

ভাৰতীয় বায়ুসেনা বায়ু নিযুক্তি ২০২৩ৰ বাবে যোগ্যতাৰ মাপকাঠী

ভাৰতীয় বায়ুসেনা বায়ু নিযুক্তি ২০২৩ৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ প্ৰাৰ্থীসকলে তলত দিয়া যোগ্যতাৰ মাপকাঠীসমূহ পূৰণ কৰিব লাগিব।

  • বয়সৰ সীমা: প্ৰাৰ্থীৰ জন্ম ২০০৩ চনৰ ২৭ জুন আৰু ২০০৬ চনৰ ২৭ ডিচেম্বৰৰ ভিতৰত হ’ব লাগিব (দুয়োটা দিনকে ধৰি)। যদি কোনো প্ৰাৰ্থীয়ে বাছনি পদ্ধতিৰ সকলো পৰ্যায় সফলতাৰে ক্লিয়াৰ কৰে তেন্তে নামভৰ্তিৰ সময়ত বয়সৰ উচ্চ সীমা ২১ বছৰ।

বি:দ্ৰ: আবেদন জমা দিয়াৰ আগতে আপুনি নিৰ্দিষ্ট যোগ্যতাৰ মাপকাঠী পূৰণ কৰাটো নিশ্চিত কৰক।

যোগ্যতাৰ প্ৰয়োজনীয়তাসমূহ মানি চলি আৰু সু-প্ৰস্তুত আবেদন দাখিল কৰি আপুনি ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ অগ্নিবীৰ বায়ু নিযুক্তি ২০২৩ত পদ নিশ্চিত কৰাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।ভাৰতীয়জনৰ সৈতে এক সন্মানীয় কেৰিয়াৰ যাত্ৰাত নামিবলৈ এই অবিশ্বাস্য সুযোগটো হেৰুৱাব নালাগে বায়ুসেনা। এতিয়াই অনলাইন আবেদন কৰক আৰু প্ৰতিৰক্ষা খণ্ডত আশাব্যঞ্জক ভৱিষ্যতৰ দিশত প্ৰথম পদক্ষেপ লওক।

মনত ৰাখিব, ২০২৩ চনৰ ১৭ আগষ্টলৈকে আবেদন গ্ৰহণ কৰা হ’ব, গতিকে তৎকালীনভাৱে কাম কৰক আৰু অফিচিয়েল ৱেবছাইটৰ জৰিয়তে আবেদন দাখিল কৰক। অধিক বিৱৰণ আৰু নিৰ্দিষ্ট নিৰ্দেশনাৰ বাবে, অনুগ্ৰহ কৰি তলত দিয়া চৰকাৰী অধিসূচনা চাওক।

শিক্ষাগত অৰ্হতাৰ প্ৰয়োজনীয়তা

ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ বায়ু নিযুক্তি ২০২৩ৰ বাবে যোগ্য হ’বলৈ প্ৰাৰ্থীসকলে নিজ নিজ বিষয়ৰ পটভূমিৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি তলত দিয়া শিক্ষাগত অৰ্হতাসমূহ পূৰণ কৰিব লাগিব।

বিজ্ঞান বিষয়ৰ বাবে:

প্ৰাৰ্থীসকলে COBSE সদস্য হিচাপে তালিকাভুক্ত শিক্ষা ব’ৰ্ডৰ পৰা গণিত, পদাৰ্থ বিজ্ঞান, আৰু ইংৰাজী বিষয়ত মধ্যমীয়া/১০+২/সম পৰীক্ষা সম্পূৰ্ণ কৰিব লাগিব। তেওঁলোকে নূন্যতম এগ্ৰিগেট ৫০% আৰু ইংৰাজীত ৫০% নম্বৰ লাভ কৰিব লাগিছিল।

অথবা

চৰকাৰী স্বীকৃতিপ্ৰাপ্ত পলিটেকনিক প্ৰতিষ্ঠানৰ পৰা অভিযান্ত্ৰিক (মেকানিকেল/ ইলেক্ট্ৰিকেল/ ইলেক্ট্ৰনিকছ/ অটোমোবাইল/ কম্পিউটাৰ বিজ্ঞান/ ইনষ্ট্ৰুমেণ্টেচন টেকন’লজি/ ইনফৰ্মেশ্যন টেকন’লজি)ত তিনি বছৰীয়া ডিপ্লমা পাঠ্যক্ৰম সম্পূৰ্ণ কৰা প্ৰাৰ্থীসকলেও যোগ্য। ডিপ্লমা পাঠ্যক্ৰমত ইংৰাজীত নূন্যতম এগ্ৰিগেট ৫০% আৰু ইংৰাজীত ৫০% নম্বৰ লাভ কৰিব লাগিছিল। (নতুবা ডিপ্লমা পাঠ্যক্ৰমত ইংৰাজী বিষয় হিচাপে অধ্যয়ন নকৰা পৰীক্ষাৰ্থীয়ে ইণ্টাৰমিডিয়েট/মেট্ৰিকত প্ৰয়োজনীয় নম্বৰ লাভ কৰিব লাগিছিল।)

অথবা

যিসকল প্ৰাৰ্থীয়ে ক’বছেত তালিকাভুক্ত ৰাজ্যিক শিক্ষা ব’ৰ্ড/পৰিষদৰ পৰা পদাৰ্থ বিজ্ঞান আৰু গণিতৰ দৰে অবৃত্তিগত বিষয়ৰ সৈতে দুবছৰীয়া বৃত্তিমূলক পাঠ্যক্ৰম সম্পূৰ্ণ কৰিছে, তেওঁলোক যোগ্য। বৃত্তিমূলক পাঠ্যক্ৰমত ইংৰাজীত নূন্যতম এগ্ৰিগেট ৫০% আৰু ইংৰাজীত ৫০% নম্বৰ লাভ কৰিব লাগিছিল। (নতুবা বৃত্তিমূলক পাঠ্যক্ৰমত ইংৰাজী বিষয় হিচাপে অধ্যয়ন নকৰা পৰীক্ষাৰ্থীয়ে ইণ্টাৰমিডিয়েট/মেট্ৰিকত প্ৰয়োজনীয় নম্বৰ লাভ কৰিব লাগিছিল।)

বিজ্ঞানৰ বাহিৰেও অন্যান্য বিষয়ৰ বাবে:

প্ৰাৰ্থীসকলে COBSE সদস্য হিচাপে তালিকাভুক্ত কেন্দ্ৰীয়/ৰাজ্যিক শিক্ষা ব’ৰ্ডৰ অনুমোদিত যিকোনো বিষয়ত মধ্যমীয়া/১০+২/সম পৰীক্ষা সম্পূৰ্ণ কৰিব লাগিব। তেওঁলোকে নূন্যতম এগ্ৰিগেট ৫০% আৰু ইংৰাজীত ৫০% নম্বৰ লাভ কৰিব লাগিছিল।

অথবা

কোবছেৰ সদস্য হিচাপে তালিকাভুক্ত শিক্ষা ব’ৰ্ডৰ পৰা দুবছৰীয়া বৃত্তিমূলক পাঠ্যক্ৰম সম্পূৰ্ণ কৰা প্ৰাৰ্থীসকল যোগ্য। বৃত্তিমূলক পাঠ্যক্ৰমত ইংৰাজীত নূন্যতম এগ্ৰিগেট ৫০% আৰু ইংৰাজীত ৫০% নম্বৰ লাভ কৰিব লাগিছিল। (নতুবা বৃত্তিমূলক পাঠ্যক্ৰমত ইংৰাজী বিষয় হিচাপে অধ্যয়ন নকৰা পৰীক্ষাৰ্থীয়ে ইণ্টাৰমিডিয়েট/মেট্ৰিকত প্ৰয়োজনীয় নম্বৰ লাভ কৰিব লাগিছিল।)

বাধ্যতামূলক চিকিৎসা মানদণ্ড

অগ্নিবীৰ বায়ু নিযুক্তিৰ নিৰ্দিষ্ট চিকিৎসা মানদণ্ড আছে যিবোৰ প্ৰাৰ্থীয়ে পূৰণ কৰিব লাগিব। সাধাৰণ চিকিৎসা মানদণ্ডসমূহ হ’ল-

  • উচ্চতাঃ পুৰুষ প্ৰাৰ্থীৰ উচ্চতা নূন্যতম ১৫২.৫ চে.মি., আনহাতে মহিলা প্ৰাৰ্থীৰ উচ্চতা নূন্যতম ১৫২ চে.মি.

  • বুকু: পুৰুষ প্ৰাৰ্থীৰ বাবে বুকুৰ পৰিধি নূন্যতম ৭৭ চে.মি. হ’ব লাগে, বুকুৰ নূন্যতম প্ৰসাৰণ ৫ চে.মি. হ’ব লাগে। মহিলা প্ৰাৰ্থীৰ বুকুৰ বেৰ ভালদৰে অনুপাতৰ হ’ব লাগে আৰু ইয়াৰ প্ৰসাৰণৰ পৰিসৰ নূন্যতম ৫ চে.মি.

  • ওজনঃ ওজন উচ্চতা আৰু বয়সৰ সমানুপাতিক হ’ব লাগে।
  • কৰ্ণিয়া অস্ত্ৰোপচাৰ (PRK/LASIK): কৰ্ণিয়াৰ অস্ত্ৰোপচাৰ কৰা প্ৰাৰ্থী যোগ্য নহয়।
  • শ্ৰৱণ ক্ষমতা: প্ৰাৰ্থীৰ শ্ৰৱণ ক্ষমতা স্বাভাৱিক হ’ব লাগে, প্ৰতিটো কাণে পৃথকে পৃথকে ৬ মিটাৰ দূৰত্বৰ পৰা জোৰকৈ ফুচফুচাই কোৱা শব্দ শুনিব পৰা হ’ব লাগে।

  • দন্ত চিকিৎসা: প্ৰাৰ্থীৰ আঁঠু সুস্থ, দাঁতৰ ভাল চেট, আৰু নূন্যতম ১৪টা দন্ত চিকিৎসা পইণ্ট থাকিব লাগে।
  • সাধাৰণ স্বাস্থ্যঃ প্ৰাৰ্থীৰ শৰীৰচৰ্চা স্বাভাৱিক হ’ব লাগে আৰু কোনো ধৰণৰ এপেণ্ডেজ হেৰুৱাব নালাগে। কোনো সক্ৰিয় বা সুপ্ত, তীব্ৰ বা দীৰ্ঘদিনীয়া, চিকিৎসা বা অস্ত্ৰোপচাৰৰ অক্ষমতা, সংক্ৰমণ, বা ছালৰ ৰোগৰ পৰা মুক্ত হ’ব লাগে। বিশ্বৰ যিকোনো ঠাইত, যিকোনো জলবায়ু আৰু ভূখণ্ডৰ পৰিস্থিতিত কৰ্তব্য পালন কৰিবলৈ প্ৰাৰ্থীসকল শাৰীৰিক আৰু মানসিকভাৱে সুস্থ হ’ব লাগে।

চিকিৎসা মানদণ্ডৰ সম্পৰ্কে অধিক বিশদ তথ্যৰ বাবে অনুগ্ৰহ কৰি চৰকাৰী অধিসূচনা চাওক।

IAF অগ্নিবীৰ বায়ু খালী পদৰ দৰমহা স্কেল

ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ অগ্নিবীৰ বায়ু পদৰ বাবে নিৰ্বাচিত প্ৰাৰ্থীসকলে প্ৰতিযোগিতামূলক দৰমহা স্কেল লাভ কৰিব। তেওঁলোকে এককালীন ‘সেৱা নিধি’ পেকেজৰ অধিকাৰী হ’ব, য’ত তেওঁলোকৰ এংগেজমেণ্ট পিৰিয়ড সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছত চৰকাৰৰ মেচিং অৱদানৰ লগতে তেওঁলোকৰ মাহিলী বৰঙণিও অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হ’ব। পে স্কেল আৰু পেকেজৰ বিৱৰণ তলত দিয়া ধৰণৰ:

বছৰ কাষ্টমাইজড পেকেজ (টকাত) হাতত (টকাত)
১ম বৰ্ষ ৩০,০০০/- টকা। ২১,০০০/- টকা।
২য় বৰ্ষ ৩৩,০০০/- টকা। ২৩,১০০/- টকা।
৩য় বৰ্ষ ৩৬,৫০০/- টকা। ২৫,৫৮০/- টকা।
৪ৰ্থ বৰ্ষ ৪০,০০০/- টকা। ২৮,০০০/- টকা।

৪ বছৰৰ পিছত প্ৰস্থান কৰক : ৪ বছৰৰ সেৱা সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত অগ্নিবীৰ বায়ু প্ৰাৰ্থীসকলে আনুমানিক পৰিমাণৰ ৫০ লাখ টকা লাভ কৰিব। সেৱা নিধি পেকেজৰ অংশ হিচাপে জমা সুতৰ সৈতে ১১,৭১,০০০ টকা।

দৰমহা স্কেলৰ উপৰিও অগ্নিবীৰ বায়ুৰ কৰ্মীসকলে ৫০ লাখ টকাৰ জীৱন বীমা কভাৰৰ সুবিধাও লাভ কৰিব। ৪৮ লাখ টকা।

পৰীক্ষা মাচুল : পৰীক্ষাৰ মাচুল ৫০ টকা দিব লাগিব। অনলাইন পৰীক্ষাৰ পঞ্জীয়ন প্ৰক্ৰিয়াৰ সময়ত ২৫০/- টকা দিব লাগিব। ডেবিট কাৰ্ড, ক্ৰেডিট কাৰ্ড, বা ইণ্টাৰনেট বেংকিং ব্যৱহাৰ কৰি নিৰ্দিষ্ট পেমেণ্ট গেটৱেৰ জৰিয়তে পেমেণ্ট কৰিব পাৰি।

অনুগ্ৰহ কৰি মন কৰক যে ওপৰত উল্লেখ কৰা পে স্কেল আৰু পেকেজৰ বিৱৰণ চৰকাৰী অধিসূচনাৰ অধীনত আৰু পৰিৱৰ্তন হ’ব পাৰে। আটাইতকৈ সঠিক আৰু শেহতীয়া তথ্যৰ বাবে চৰকাৰী অধিসূচনালৈ যোৱাটো বাঞ্ছনীয়।

অগ্নিবীৰ বায়ু নিযুক্তি ২০২৩ৰ বাবে কেনেকৈ আবেদন কৰিব?

যদি আপুনি অগ্নিবীৰ বায়ু নিযুক্তি ২০২৩ৰ বাবে আগ্ৰহী আৰু যোগ্য তেন্তে IAF অগ্নিবীৰ বায়ু নিযুক্তি পৰ্টেলৰ জৰিয়তে অনলাইনযোগে পদটোৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰিব। আবেদন প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ তলৰ স্তৰ-দ্বাৰা-পদক্ষেপ নিৰ্দেশনা অনুসৰণ কৰক:

  1. তললৈ স্ক্ৰল কৰক আৰু “গুৰুত্বপূৰ্ণ ৱেব-লিংক” অংশটো বিচাৰি উলিয়াওক।
  2. প্ৰদান কৰা Online Application লিংকটোত ক্লিক কৰক।
  3. পঞ্জীয়ন প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ কৰি আৰম্ভ কৰক।
  4. এবাৰ পঞ্জীয়ন কৰাৰ পিছত, আপোনাৰ প্ৰমাণপত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰি লগ ইন কৰক।
  5. প্ৰয়োজনীয় সকলো ব্যক্তিগত আৰু শৈক্ষিক তথ্য সঠিকভাৱে পূৰণ কৰক।
  6. ধাৰ্য্য কৰা ধৰণে প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰসমূহ আপল’ড কৰক।
  7. নিৰ্দিষ্ট পেমেণ্ট গেটৱেৰ জৰিয়তে পৰীক্ষাৰ মাচুল পৰিশোধ কৰিবলৈ আগবাঢ়িব।
  8. প্ৰদান কৰা সকলো তথ্য পৰীক্ষা কৰক আৰু ইয়াৰ সঠিকতা নিশ্চিত কৰক।
  9. আবেদন পত্ৰ জমা দিব।
  10. শেষত দাখিল কৰা আবেদন পত্ৰখন ভৱিষ্যতে ব্যৱহাৰৰ বাবে প্ৰিন্ট কৰাটো নিশ্চিত কৰক।

অনুগ্ৰহ কৰি নিশ্চিত কৰক যে আপুনি নিৰ্দেশনাসমূহ সাৱধানে পালন কৰে আৰু প্ৰয়োজনীয় সকলো তথ্য সঠিকভাৱে প্ৰদান কৰে। কোনো ভুলৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ আবেদন জমা দিয়াৰ আগতে সবিশেষ দুবাৰ পৰীক্ষা কৰক।

অগ্নিবীৰ বায়ু নিযুক্তি ২০২৩ ৰ বাবে আপোনাৰ আবেদনৰ বাবে আমি আপোনাক শুভকামনা জনাইছো।

ভাৰতীয় বায়ুসেনা অগ্নিবীৰ বায়ু নিযুক্তিৰ তাৰিখ ২০২৩

Online Apply ৰ আৰম্ভণিৰ তাৰিখ ২৭ জুলাই ২০২৩
 Online Apply কৰাৰ শেষ তাৰিখ ১৭ আগষ্ট ২০২৩
এডমিট কাৰ্ড প্ৰদানৰ তাৰিখ পিছত আপডেট কৰা হ’ব
পৰীক্ষাৰ তাৰিখ ১৩ অক্টোবৰ ২০২৩ তাৰিখৰ পৰা
অস্থায়ী নিৰ্বাচিত তালিকাৰ মুক্তি ১৭ মে’ ২০২৪
চূড়ান্ত নামভৰ্তি তালিকা প্ৰকাশ ১৭ মে’ ২০২৪

ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ অগ্নিবীৰ বায়ু নিযুক্তি ২০২৩ৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ ৱেব-লিংক

অনলাইন আবেদন প্ৰ-পত্ৰ পঞ্জীয়ন  | লগইন কৰক
বিজ্ঞাপনৰ বিৱৰণ ইয়াত ক্লিক কৰক
অফিচিয়েল ৱেবছাইট ইয়াত ক্লিক কৰক

সঘনাই সোধা প্ৰশ্ন (FAQs) – ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ নিযুক্তি

ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ নিযুক্তি সম্পৰ্কে সাধাৰণতে সোধা কিছুমান প্ৰশ্ন ইয়াত উল্লেখ কৰা হ’ল-

১/ ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ নিযুক্তিৰ বাবে কেনেকৈ আবেদন কৰিব পাৰি?
ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ নিযুক্তিৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ আপুনি ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইট বা নিৰ্দিষ্ট নিযুক্তি পৰ্টেল চাব লাগিব। দিয়া নিৰ্দেশনা মানি চলি পঞ্জীয়ন প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ কৰক, আবেদন প্ৰ-পত্ৰ পূৰণ কৰক, প্ৰয়োজনীয় নথি-পত্ৰ আপলোড কৰক, আৰু অনলাইনযোগে আবেদন জমা দিয়ক।

২/ ভাৰতীয় বায়ুসেনাত নিযুক্তিৰ বাবে যোগ্যতাৰ মাপকাঠী কি?
ভাৰতীয় বায়ুসেনাত নিযুক্তিৰ বাবে যোগ্যতাৰ মাপকাঠী নিৰ্দিষ্ট পদৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি ভিন্ন হয়। সাধাৰণতে যোগ্যতাৰ কাৰকসমূহৰ ভিতৰত বয়সৰ সীমা, শিক্ষাগত অৰ্হতা, জাতীয়তাৰ প্ৰয়োজনীয়তা, আৰু শাৰীৰিক ফিটনেছৰ মানদণ্ড আদি অন্তৰ্ভুক্ত। নিৰ্দিষ্ট যোগ্যতাৰ মাপকাঠী বুজিবলৈ প্ৰতিটো নিযুক্তি চক্ৰৰ বাবে চৰকাৰী অধিসূচনা ভালদৰে পঢ়িবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে।

৩/ ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ নিযুক্তিৰ বাছনি প্ৰক্ৰিয়া কি?
ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ নিযুক্তিৰ বাবে নিৰ্বাচন প্ৰক্ৰিয়াত সাধাৰণতে লিখিত পৰীক্ষা, শাৰীৰিক ফিটনেছ পৰীক্ষা, চিকিৎসা পৰীক্ষা, ব্যক্তিগত সাক্ষাৎকাৰ আদি কেইবাটাও পৰ্যায় জড়িত হৈ থাকে। পদ আৰু নিযুক্তি চক্ৰৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি সঠিক নিৰ্বাচন প্ৰক্ৰিয়া ভিন্ন হ’ব পাৰে। আনুষ্ঠানিক অধিসূচনাত বাছনি পদ্ধতি সম্পৰ্কে বিতং তথ্য প্ৰদান কৰা হ’ব।

৪/ ভাৰতীয় বায়ুসেনাত কেৰিয়াৰৰ সুযোগ কি কি?
ভাৰতীয় বায়ুসেনাই বিভিন্ন শাখা আৰু বিভাগত কেৰিয়াৰৰ বিস্তৃত সুযোগ প্ৰদান কৰে। কেৰিয়াৰৰ কিছুমান বিকল্পৰ ভিতৰত উৰণীয়া শাখা (পাইলট), কাৰিকৰী শাখা (অভিযন্তা), গ্ৰাউণ্ড ডিউটি ​​শাখা (প্ৰশাসন, লজিষ্টিক, একাউণ্ট আদি), চিকিৎসা শাখা (চিকিৎসক), আৰু বহুতো। প্ৰতিটো শাখাৰ ভূমিকা আৰু দায়িত্ব বেলেগ বেলেগ। আপুনি আপোনাৰ আগ্ৰহ আৰু অৰ্হতাৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি কেৰিয়াৰ পথ বাছি ল’ব পাৰে।

৫) ভাৰতীয় বায়ুসেনাত দৰমহাৰ স্কেল আৰু সুবিধা কি?
ভাৰতীয় বায়ুসেনাত পদবী, পদবী আৰু সেৱাৰ বছৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি দৰমহাৰ পৰিসৰ আৰু সুবিধাৰ ভিন্নতা থাকে। ভাৰতীয় বায়ুসেনাই প্ৰতিযোগিতামূলক দৰমহা, ভাট্টা, স্বাস্থ্যসেৱাৰ সুবিধা, বীমা কভাৰেজ, থকাৰ ব্যৱস্থা, আৰু অৱসৰৰ সুবিধা প্ৰদান কৰে। দৰমহাৰ স্কেল আৰু সুবিধাসমূহৰ নিৰ্দিষ্ট বিৱৰণ চৰকাৰী অধিসূচনাসমূহত বা ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ ৱেবছাইটৰ জৰিয়তে পোৱা যাব।

৬/ ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ নিযুক্তিৰ বিষয়ে কেনেকৈ আপডেট হৈ থাকিব পাৰিম?
ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ নিযুক্তিৰ বিষয়ে অৱগত থাকিবলৈ ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইট আৰু নিৰ্দিষ্ট নিযুক্তি পৰ্টেলসমূহ নিয়মিতভাৱে পৰীক্ষা কৰাটো বাঞ্ছনীয়। ইয়াৰ উপৰিও, আপুনি তেওঁলোকৰ চৰকাৰী বাতৰি কাকতসমূহ চাবস্ক্ৰাইব কৰিব পাৰে, তেওঁলোকৰ ছ’চিয়েল মিডিয়া একাউণ্টসমূহ অনুসৰণ কৰিব পাৰে, আৰু নিযুক্তিৰ সুযোগৰ বিষয়ে আপডেট আৰু জাননী লাভ কৰিবলৈ প্ৰাসংগিক মঞ্চ বা সম্প্ৰদায়সমূহত যোগদান কৰিব পাৰে।

অনুগ্ৰহ কৰি মন কৰক যে ওপৰত দিয়া উত্তৰসমূহ সাধাৰণ নিৰ্দেশনা, আৰু ভাৰতীয় বায়ুসেনাৰ নিযুক্তি সম্পৰ্কীয় সঠিক আৰু শেহতীয়া তথ্যৰ বাবে চৰকাৰী অধিসূচনা আৰু ৱেবছাইটসমূহ চোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

You may also like