Home Assam Govt Jobs গৌহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ নিযুক্তি ২০২৩: Gauhati High Court Recruitment 2023 Apply 07 Law Clerk Positions

গৌহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ নিযুক্তি ২০২৩: Gauhati High Court Recruitment 2023 Apply 07 Law Clerk Positions

by Dhrubajyoti Haloi
গৌহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ নিযুক্তি ২০২৩: Gauhati High Court Recruitment 2023 Apply  07 Law Clerk Positions

গৌহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ নিযুক্তি ২০২৩ – ০৭জন আইন কেৰাণীৰ খালী পদৰ প্ৰস্তাৱ: গৌহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়ে নিজৰ প্ৰধান আসনত ০৭টা আইন কেৰাণীৰ পদত নিযুক্তিৰ বাবে আবেদন আহ্বান জনাইছে। এই পদসমূহৰ বাবে আৱেদন কৰিবলৈ প্ৰাৰ্থীসকলে গৌহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ চৰকাৰী পৰ্টেলৰ জৰিয়তে অনলাইনযোগে আবেদন দাখিল কৰিব লাগিব। যদি আপুনি এই সুযোগৰ প্ৰতি আগ্ৰহী তেন্তে তলত দিয়া বিশদ অধিসূচনা ভালদৰে পঢ়ক। নিয়মিতভাৱে NewsinAssam.com ত গৈ অসমৰ বিভিন্ন চাকৰিৰ সুযোগৰ বিষয়ে নিজকে অৱগত কৰি ৰাখক।

Gauhati High Court Recruitment 2023 – Offering 07 Law Clerk Vacancy:

The Gauhati High Court invites applications for the recruitment of 07 Law Clerk positions in its Principal Seat. To apply for these positions, candidates are required to submit their applications online through the official portal of Gauhati High Court. If you are interested in this opportunity, carefully read the detailed notification provided below. Keep yourself updated on various job opportunities in Assam by visiting AllJobAssam.com regularly.

গৌহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ নিযুক্তি চাকৰি খালী পদৰ বিৱৰণ ২০২৩

📋 পদ: আইন কেৰাণী
📆 পদৰ সংখ্যা: ০৭ [OBC: ০৩]
💰 পাৰিতোষিক:  প্ৰতিমাহে ৩০,০০০/- টকা 💵

📚 শিক্ষাগত অৰ্হতাঃ
✅ স্বীকৃতিপ্ৰাপ্ত ভাৰতীয় বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা আইন বিষয়ত স্নাতক/স্নাতকোত্তৰ বা আইন বিষয়ত ডক্টৰেট ডিগ্ৰী লাভ কৰা।
💼 বাৰ প্ৰেকটিছ, পেছাদাৰী অভিজ্ঞতা, বা আইনত সাহিত্যিক ৰচনা থকা প্ৰাৰ্থীৰ বাবে অগ্ৰাধিকাৰ।

🕒 বয়সৰ সীমা: সৰ্বোচ্চ ৪০ বছৰ (আৱেদনৰ অন্তিম তাৰিখ অনুসৰি)

⏳ বয়সৰ শিথিলতা:

➧ OBC/MOBC: ৩ বছৰ
➧ SC: ৫ বছৰ
➧ ST(P) & ST(H): ৫ বছৰ
➧ PwBD: ১০ বছৰ

📢 এই সুযোগ নাপাব! এতিয়াই আবেদন কৰক আৰু আপোনাৰ আইনী কেৰিয়াৰক নতুন উচ্চতালৈ লৈ যাওক! 🚀

📝 গৌহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ নিযুক্তিৰ বাবে আৱেদন কৰিবলৈ ষ্টেপ বাই ষ্টেপ গাইড 📝

🔍 গৌহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ নিযুক্তিৰ বাবে আগ্ৰহী? অনলাইন আবেদন কৰিবলৈ এই সহজ পদক্ষেপসমূহ অনুসৰণ কৰক:

🔗 ষ্টেপ ১: অনলাইন এপ্লিকেচন লিংকত প্ৰৱেশ কৰক

🌐 অফিচিয়েল ৱেবছাইটত গৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ লিংক অংশটো বিচাৰি উলিয়াওক। অনলাইন আবেদনৰ বাবে দিয়া লিংকটো বিচাৰিব।

✨ দ্বিতীয় পদক্ষেপ: পঞ্জীয়ন

📝 যদি আপুনি নতুন প্ৰাৰ্থী হয় তেন্তে প্ৰথমে পঞ্জীয়ন কৰিব লাগিব। প্ৰয়োজনীয় বিৱৰণ প্ৰদান কৰক আৰু আপোনাৰ একাউণ্ট সৃষ্টি কৰক।

🖊️ তৃতীয় স্তৰ: লগইন কৰি এপ্লিকেচন পূৰণ কৰক

🔒 সফল পঞ্জীয়নৰ পিছত অনলাইন আবেদন পত্ৰত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ আপোনাৰ একাউণ্টত লগ ইন কৰক। প্ৰয়োজনীয় সকলো তথ্য সঠিকভাৱে পূৰণ কৰক।

📎 চতুৰ্থ পদক্ষেপ: নথিপত্ৰ আপলোড কৰি আবেদন মাচুল দিব

💼 আবেদন পত্ৰত উল্লেখ কৰা ধৰণে সকলো প্ৰয়োজনীয় নথি আপলোড কৰক। ইয়াৰ উপৰিও, আপোনাৰ শ্ৰেণী অনুসৰি আবেদন মাচুল পৰিশোধ কৰক:

  • অনুসূচিত জাতি/জনজাতিৰ শ্ৰেণী: ১৫০/- টকা
  • PwD শ্ৰেণী: শূন্য (কোনো মাচুল নাই)
  • বাকী সকলো: ৩০০/- টকা

🔍 ৫ম স্তৰ: পুনৰীক্ষণ আৰু জমা দিব

👀 চূড়ান্ত জমা দিয়াৰ আগতে সম্পূৰ্ণ আৱেদন প্ৰ-পত্ৰ পুনৰীক্ষণ কৰি সকলো তথ্য শুদ্ধ হোৱাটো নিশ্চিত কৰক। তাৰ পিছত, জমা দিয়া বুটামটোত ক্লিক কৰক।

📜 ষষ্ঠ পদক্ষেপ: স্বীকৃতি

📄 সফল জমা দিয়াৰ লগে লগে আপুনি স্বীকৃতিৰ ৰচিদ লাভ কৰিব। আপুনি ইয়াক প্ৰিন্ট কৰিবলৈ বা আপোনাৰ ৰেকৰ্ডসমূহৰ বাবে এটা PDF হিচাপে সংৰক্ষণ কৰিবলৈ বাছি ল’ব পাৰে।

🚀 আইনী কেৰিয়াৰ আগুৱাই নিয়াৰ এই সুযোগ এৰি নিদিব! গৌহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ নিযুক্তিৰ বাবে এতিয়াই আবেদন কৰক। শুভেচ্ছা থাকিল! 🍀

বি:দ্ৰ : নিৰ্দিষ্ট তাৰিখৰ ভিতৰত অনলাইন আবেদন প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ কৰাটো নিশ্চিত কৰক। পলমকৈ জমা দিয়াৰ কথা বিবেচনা কৰা নহ’বও পাৰে।

গুৰুত্বপূৰ্ণ তাৰিখ:

আবেদনৰ শেষ তাৰিখ: ১১-০৮-২০২৩ তাৰিখে

গুৰুত্বপূৰ্ণ লিংকসমূহ

অফিচিয়েল নিযুক্তি জাননী ইয়াত পৰীক্ষা কৰক
Apply Onlie ৰ বাবে ইয়াত ক্লিক কৰক
গুৱাহাটী উচ্চ ন্যায়ালয় পূৰ্বৰ কাগজ ইয়াত ক্লিক কৰক
আমাৰ সৈতে টেলিগ্ৰামত যোগদান কৰক ইয়াত ক্লিক কৰক
অধিক চৰকাৰী ড. চাকৰি ইয়াত ক্লিক কৰক
অফিচিয়েল ৱেবছাইট ইয়াত ক্লিক কৰক

আইন কেৰাণী পদৰ বাবে গৌহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ নিযুক্তি বাছনি প্ৰক্ৰিয়া

গৌহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ অন্তৰ্গত আইন কেৰাণী পদৰ বাছনি প্ৰক্ৰিয়া দুটা পৰ্যায়ৰ লগত জড়িত:

১ম পৰ্যায়: লিখিত পৰীক্ষা

লিখিত পৰীক্ষাটো হৈছে ১২০ নম্বৰৰ বাবে অনুষ্ঠিত হোৱা বস্তুনিষ্ঠ ধৰণৰ বহু পছন্দৰ পৰীক্ষা। পৰীক্ষাৰ সময়সীমা ২ ঘণ্টা, আৰু ইয়াক OMR শ্বীটত অনুষ্ঠিত কৰা হ’ব। এই পৰীক্ষাত বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত প্ৰাৰ্থীৰ মূল্যায়ন কৰা হয়, আৰু নম্বৰ বিতৰণ তলত দিয়া ধৰণৰ:

  • ইংৰাজী দক্ষতা: ৩০ নম্বৰ
  • সাধাৰণ জ্ঞানঃ ১০ নম্বৰ
  • সাধাৰণ যোগ্যতা: ১০ নম্বৰ
  • আইনৰ জ্ঞান: ৫০ নম্বৰ
  • অসমীয়া ভাষাৰ জ্ঞানঃ ২০ নম্বৰ

অসমীয়া ভাষাৰ খণ্ডটো যোগ্যতাসম্পন্ন প্ৰকৃতিৰ, আৰু পৰৱৰ্তী পৰ্যায়ৰ বাবে যোগ্য হ’বলৈ প্ৰাৰ্থীসকলে এই শিতানত কমেও ৪০% নম্বৰ (অৰ্থাৎ ২০ নম্বৰৰ ভিতৰত ১২ নম্বৰ) লাভ কৰিব লাগিব। মন কৰিবলগীয়া যে অসমীয়া শাখাত পোৱা নম্বৰক চূড়ান্ত মেধা তালিকাত বিবেচনা কৰা নহ’ব।

দ্বিতীয় পৰ্যায়: ভিভা ভইচ/সাক্ষাৎকাৰ

সাক্ষাৎকাৰ/ভিভা-ভোচৰ বাবে যোগ্যতা অৰ্জন কৰা প্ৰাৰ্থীসকলক ১:৩ অনুপাতত চৰ্টলিষ্ট কৰা হ’ব, অৰ্থাৎ এটা উপলব্ধ পদৰ বিপৰীতে তিনিজন প্ৰাৰ্থীক সাক্ষাৎকাৰৰ বাবে মাতি অনা হ’ব। লিখিত পৰীক্ষাত পৰীক্ষাৰ্থীয়ে লাভ কৰা নম্বৰৰ ভিত্তিত চৰ্টলিষ্টিং কৰা হ’ব। উদাহৰণস্বৰূপে, প্ৰতিটো পদৰ বাবে মেধা অনুসৰি শীৰ্ষ তিনিজন প্ৰাৰ্থীক সাক্ষাৎকাৰত উপস্থিত থাকিবলৈ নিৰ্বাচিত কৰা হ’ব।

সাক্ষাৎকাৰত ১৫ নম্বৰ লাভ কৰিব আৰু ইয়াত প্ৰাৰ্থীৰ যোগাযোগ দক্ষতা, ব্যক্তিত্ব, আৰু আইন কেৰাণী পদৰ বাবে উপযুক্ততা মূল্যায়ন কৰা হ’ব।

বি:দ্ৰ : গৌহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ অধীনত আইন কেৰাণীৰ পদ লাভ কৰাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধিৰ বাবে বাছনি প্ৰক্ৰিয়াৰ দুয়োটা পৰ্যায়তে প্ৰাৰ্থীসকলে ভাল প্ৰদৰ্শন কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। লিখিত পৰীক্ষাত পাৰদৰ্শিতা দেখুৱাবলৈ ইংৰাজী, সাধাৰণ জ্ঞান, সাধাৰণ যোগ্যতা, আইন, আৰু অসমীয়া ভাষাকে ধৰি সকলো প্ৰাসংগিক বিষয়ৰ প্ৰস্তুতি অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ হ’ব। ইয়াৰ উপৰিও সাক্ষাৎকাৰ/ভিভা-ভোচৰ সময়ত আত্মবিশ্বাস আৰু আৰ্টিকুলেচন প্ৰদৰ্শন কৰিলে নিৰ্বাচন প্ৰক্ৰিয়াত প্ৰাৰ্থীসকলৰ সম্ভাৱনা আৰু অধিক বৃদ্ধি পাব। সকলো আবেদনকাৰীলৈ শুভকামনা থাকিল!

📢 সঘনাই সোধা প্ৰশ্ন (FAQ) – গৌহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ নিযুক্তি 📢

👉 প্ৰশ্ন : নিযুক্তিৰ বাবে মুঠ আইন কেৰাণী পদৰ সংখ্যা কিমান?
🅰️ উঃ মুঠ ০৭টা আইন কেৰাণী পদ উপলব্ধ, ইয়াৰে ০৩টা পদ অবিচিৰ প্ৰাৰ্থীৰ বাবে সংৰক্ষিত।

👉 প্ৰশ্ন : আইন কেৰাণী পদৰ বাবে কিমান পাৰিতোষিক আগবঢ়োৱা হয়?
🅰️ উ: নিৰ্বাচিত প্ৰাৰ্থীসকলে মাহেকীয়াকৈ ৫০ লাখ টকাৰ নিৰ্দিষ্ট দৰমহা লাভ কৰিব। ৩০,০০০/- (ত্ৰিশ হাজাৰ টকা) মাত্ৰ।

👉 প্ৰশ্ন : আইন কেৰাণী পদৰ বাবে কি কি শিক্ষাগত অৰ্হতা প্ৰয়োজন?
🅰️ উঃ প্ৰাৰ্থীসকল আইন বিষয়ত স্নাতক/স্নাতকোত্তৰ অথবা ভাৰতৰ যিকোনো স্বীকৃতিপ্ৰাপ্ত বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা আইন বিষয়ত ডক্টৰেট ডিগ্ৰীধাৰী হ’ব লাগিব। বাৰ প্ৰেকটিছ, পেছাদাৰী অভিজ্ঞতা, বা আইনত সাহিত্যিক ৰচনা থকা প্ৰাৰ্থীক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়া হ’ব।

👉 প্ৰশ্ন : আইন কেৰাণী পদৰ বাবে আবেদন কৰা প্ৰাৰ্থীৰ বয়সৰ সৰ্বোচ্চ সীমা কিমান?
🅰️ উঃ আবেদনৰ অন্তিম তাৰিখৰ পৰা পৰীক্ষাৰ্থীৰ বয়স ৪০ বছৰতকৈ বেছি হ’ব নালাগে। কিন্তু বিভিন্ন শ্ৰেণীৰ বাবে বয়সৰ শিথিলতা আছে – OBC/MOBC: 3 Years, SC: 5 Years, ST(P) & ST(H): 5 Years, PwBD: 10 Years।

👉 প্ৰশ্ন : গৌহাটী উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ নিযুক্তিৰ বাবে কেনেকৈ আবেদন কৰিব পাৰি?
🅰️ উঃ ইচ্ছুক আৰু যোগ্য প্ৰাৰ্থীয়ে অফিচিয়েল ৱেবছাইটৰ জৰিয়তে অনলাইন আবেদন কৰিব লাগিব। ২৬-০৭-২০২৩ৰ পৰা ১১-০৮-২০২৩লৈ সক্ৰিয় হ’ব অনলাইন আবেদন লিংক।

👉 প্ৰশ্ন : Interview পৰ্যায়ৰ বাবে প্ৰাৰ্থীক কেনেকৈ চৰ্টলিষ্ট কৰা হয়?
🅰️ উঃ লিখিত পৰীক্ষাত তেওঁলোকৰ প্ৰদৰ্শনৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি সাক্ষাৎকাৰৰ বাবে চৰ্টলিষ্ট কৰা হ’ব। মেধা অনুসৰি চৰ্টলিষ্টিঙৰ অনুপাত ১:৩ (১টা পদৰ বিপৰীতে ৩টা প্ৰাৰ্থী) হ’ব।

You may also like