Check Bank Balance by Aadhaar Number 2023: এতিয়া মোবাইলৰ পৰা আধাৰ কাৰ্ডেৰে বেংকৰ বেলেঞ্চ পৰীক্ষা কৰক

by Dhrubajyoti Haloi

আধাৰ নম্বৰ অনুসৰি বেংকৰ বেলেঞ্চ চেক:  আধাৰ কাৰ্ড এতিয়া যিকোনো ধৰণৰ চৰকাৰী কামৰ বাবে বাধ্যতামূলক নথি হৈ পৰিছে ৷ আনকি মোবাইল চিম পোৱাৰ বাবে, বেংক একাউণ্ট খুলিবলৈ বা পেন কাৰ্ড লোৱাৰ বাবেও আধাৰ কাৰ্ড আৱশ্যক। যদি আপোনাৰ আধাৰ নম্বৰ আপোনাৰ বেংক একাউণ্টৰ সৈতে সংযুক্ত হয়, তেন্তে আপুনিও আপোনাৰ আধাৰ কাৰ্ড নম্বৰৰ সহায়ত বেংক একাউণ্টৰ বেলেঞ্চ পৰীক্ষা কৰিব পাৰে।

ইয়াৰ বাবে বেংকৰ শাখা বা এটিএম মেচিনলৈ যোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই , স্মাৰ্ট ফোন বা ইণ্টাৰনেটৰ প্ৰয়োজনো নাই। মাত্ৰ এটা সাধাৰণ ফিচাৰ ফোন (কিপেড থকা ফোন)ৰ সহায়ত আপুনি আপোনাৰ বেংক একাউণ্টৰ বেলেঞ্চ কেইছেকেণ্ডমানৰ ভিতৰতে জানিব পাৰিব।

এই লেখাটোত আমি আধাৰ কাৰ্ড নম্বৰৰ সহায়ত বেংক একাউণ্টৰ বেলেঞ্চ কেনেকৈ পৰীক্ষা কৰিব জানিম?(আধাৰ কাৰ্ড নম্বৰৰ সহায়ত বেংক একাউণ্টৰ বেলেঞ্চ কেনেকৈ পৰীক্ষা কৰিব পাৰি?) লিংক কেনেকৈ কৰিব?

আধাৰ নম্বৰৰ দ্বাৰা বেংকৰ বেলেঞ্চ কেনেকৈ পৰীক্ষা কৰিব লাগে তাৰ চমু বিৱৰণ

প্ৰবন্ধৰ নাম আধাৰ নম্বৰেৰে বেংকৰ বেলেঞ্চ কেনেকৈ চেক কৰিব
হিতাধিকাৰী প্ৰতিজন বেংক একাউণ্টধাৰী
উদ্দেশ্য বেংক একাউণ্ট চেক/মনি ট্ৰেন্সফাৰ/আধাৰ কাৰ্ডৰ জৰিয়তে ধন উলিওৱা

আধাৰ কাৰ্ডৰ সহায়ত আপোনাৰ বেংক একাউণ্টৰ বেলেঞ্চ কেনেকৈ পৰীক্ষা কৰিব
(How to Check Bank Balance by Aadhaar Number)

আধাৰ নম্বৰৰ দ্বাৰা বেংকৰ বেলেঞ্চ পৰীক্ষা কৰক: আপোনাৰ কিপেড ফোন/স্মাৰ্ট ফোন লৈ আধাৰ কাৰ্ড লৈ সন্মুখত ৰাখক। আপোনাৰ বেংক একাউণ্টত পঞ্জীয়ন কৰা সেই মোবাইলত চিমটো থাকিব লাগে।

  • Step 1: আপোনাৰ মোবাইলৰ পৰা *99*99*1# ডায়েল কৰক
  • স্তৰ ২: ওলোৱা নিৰ্দেশনা পঢ়াৰ পিছত আপোনাৰ ১২ অংকৰ আধাৰ কাৰ্ড নম্বৰ দিয়ক ।
  • স্তৰ ৩: আপোনাৰ আধাৰ নম্বৰ পুনৰ পৰীক্ষা কৰিবলৈ ১২ অংকৰ আধাৰ নম্বৰটো আকৌ এবাৰ দিয়ক ।
  • ষ্টেপ ৪: মোবাইলৰ স্ক্ৰীণত এটা মেছেজ ওলাব, য’ত আপোনাৰ বেংক একাউণ্টত থকা বৰ্তমানৰ বেলেঞ্চ অন্তৰ্ভুক্ত হ’ব।

বেংক একাউণ্টৰ বেলেঞ্চ আধাৰ কাৰ্ড নম্বৰৰ দ্বাৰা কিয় জনা যায়?

আধাৰ কাৰ্ড হৈছে এখন চৰকাৰী নথি য’ত আপোনাৰ ১২ অংকৰ আধাৰ নম্বৰ, আপোনাৰ নাম, ফটো, জন্ম তাৰিখ, ঠিকনা, লিংগ আদি থাকে আৰু ইয়াৰ শাৰীৰিক বৈশিষ্ট্য যেনে বুঢ়া আঙুলি আৰু আঙুলিৰ ছাপ আৰু আইৰিছ । ইয়াক বেছিভাগেই চৰকাৰী আৰু ব্যক্তিগত উদ্দেশ্যৰ বাবে বৈধ পৰিচয় প্ৰমাণ আৰু ঠিকনাৰ প্ৰমাণ হিচাপে গ্ৰহণ কৰা হয় ।

বেংক একাউণ্ট খোলাৰ সময়ত , বা পিছত যেতিয়া আপুনি আপোনাৰ একাউণ্টত আপোনাৰ ১২ অংকৰ আধাৰ নম্বৰ প্ৰৱেশ কৰে, তেতিয়া বেংক একাউণ্ট সম্পৰ্কীয় সকলো তথ্য আপোনাৰ আধাৰ তথ্যৰ সৈতে লিংক হয়। ইয়াৰ জৰিয়তে আপুনি আধাৰ নম্বৰৰ সহায়ত যিকোনো সময়তে বেংক একাউণ্টৰ পৰা ধন উলিয়াব পাৰিব, ধন ট্ৰেন্সফাৰ কৰিব পাৰিব বা বেলেঞ্চ চেক কৰিব পাৰিব ।

আপুনিও বেংক মিত্ৰৰ সহায়ত আধাৰ কাৰ্ডৰ জৰিয়তে বেংকৰ বেলেঞ্চ পৰীক্ষা কৰিব পাৰিব।

যদি আপুনি ওপৰৰ পদ্ধতিৰে আপোনাৰ বেংক একাউণ্টৰ বেলেঞ্চ পৰীক্ষা কৰিব নোৱাৰে , তেন্তে আপুনিও আপোনাৰ বেংকৰ অনুমোদিত কিয়স্কত গৈ আধাৰ কাৰ্ডৰ সহায়ত আপোনাৰ বেংক একাউণ্টৰ বেলেঞ্চ পৰীক্ষা কৰিব পাৰে । তাত উপস্থিত থকা ব্যক্তিজনে (ব্যৱসায়িক প্ৰতিনিধি বা বেংকৰ বন্ধু) নিজৰ আধাৰ নম্বৰ ক’ব লাগিব ৷

তেওঁ আপোনাৰ আধাৰ নম্বৰটো বায়’মেট্ৰিক স্ক্যানাৰৰ সহায়ত আপোনাৰ বুঢ়া আঙুলি আৰু আঙুলিৰ ছাপেৰে পৰীক্ষা কৰিব ৷ বায়মেট্ৰিক পৰিচয় এবাৰ পৰীক্ষা হ’লে আপুনি সেই বেংক একাউণ্টৰ বেলেঞ্চ জানিব । ইচ্ছা কৰিলে আধাৰ কাৰ্ড নম্বৰৰ সহায়ত বেংক একাউণ্টৰ পৰাও ধন উলিয়াব পাৰিব ৷ এই সমগ্ৰ প্ৰক্ৰিয়াটো বেংক মিত্ৰৰ সৈতে বিনামূলীয়া ঠিক বেংকৰ শাখাৰ দৰেই ৷

এই সুবিধা চি এছ চি চেণ্টাৰতো উপলব্ধ

বেংক কিয়স্ক (বেংক মিত্ৰ) ৰ উপৰিও আধাৰ সক্ষম পেমেণ্ট চিষ্টেম (এ ই পি এছ) ৰ সুবিধা চি এছ চি কেন্দ্ৰ আৰু কম্পিউটাৰ চেণ্টাৰতো উপলব্ধ ৷ লগতে ফিংগাৰপ্ৰিণ্ট স্ক্যানাৰ আৰু আধাৰ নম্বৰৰ সহায়ত আপোনাৰ বেংক একাউণ্টৰ পৰা ধন উলিওৱা, ধন স্থানান্তৰ আৰু বেংক বেলেঞ্চ পৰীক্ষা কৰাৰ সুবিধাও প্ৰদান কৰে । কিন্তু, বেংক একাউণ্টৰ সৈতে জড়িত যিকোনো সুবিধা প্ৰদানৰ বাবেও তেওঁলোকে মাচুল লয় ৷ সাধাৰণতে ১০০০ টকা বা তাতকৈ কম টকা উলিয়ালে ১০ টকা কমিচন লয় ৷

এই সুবিধা কিছুমান দোকান বা কিয়স্কতো পোৱা যায়।

বহু ব্যক্তিগত পেমেণ্ট বেংকৰ এজেণ্টেও আধাৰ কাৰ্ডৰ সহায়ত ধন উলিওৱা আৰু বেলেঞ্চ চেক কৰাৰ সুবিধা প্ৰদান কৰে ৷ বহুতো দোকানীয়েও এনে কোম্পানীৰ এজেণ্ট হিচাপে কাম কৰে। তেওঁলোকৰ পৰা যিকোনো বেংক একাউণ্টৰ বেলেঞ্চও জানিব পাৰিব।

কিন্তু, ব্যক্তিগত এজেণ্ট বা ব্যক্তিসকলেও নিজৰ বেংক একাউণ্ট চম্ভালাৰ বাবে মাচুল লয়। লগতে সাধাৰণতে ১০০০ টকা বা তাতকৈ কম ধন উলিয়ালে ১০ টকা কমিচন লয়।

আধাৰ কাৰ্ড বেংক একাউণ্টৰ সৈতে লিংক আছে নে নাই কেনেকৈ জানিব?

আপুনি আপোনাৰ ফিচাৰ ফোনটোৰ পৰাও পৰীক্ষা কৰিব পাৰে যে আপোনাৰ আধাৰ কাৰ্ড নম্বৰ আপোনাৰ বেংক একাউণ্টৰ সৈতে লিংক আছে নে নাই। ইয়াৰ প্ৰক্ৰিয়া এনেধৰণৰ-

  • আধাৰ কাৰ্ডত পঞ্জীয়ন কৰা মোবাইল নম্বৰৰ পৰা *99*99*1# ডায়েল কৰক।
  • ১২ অংকৰ আধাৰ নম্বৰ লিখক।
  • আকৌ একেটা ১২ অংকৰ আধাৰ নম্বৰটো দিয়ক।

ইয়াৰ লগে লগে আপোনাৰ আধাৰ কাৰ্ড নম্বৰ আপোনাৰ বেংক একাউণ্টৰ সৈতে লিংক হৈ আছে নে নাই সেই তথ্য আপোনাৰ মোবাইলত আহে।

আধাৰ কাৰ্ড কেনেকৈ বেংক একাউণ্টৰ লগত লিংক কৰিব

যদি আধাৰ কাৰ্ড আপোনাৰ বেংক একাউণ্টৰ সৈতে সংযুক্ত নহয়, তেন্তে তলত উল্লেখ কৰা যিকোনো পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰি আপুনি আপোনাৰ আধাৰক আপোনাৰ বেংক একাউণ্টৰ সৈতে সংযোগ কৰিব পাৰে-

বেংক শাখাত গৈ KYC আপডেট কৰক
  • বেংকৰ পাছবুক আৰু আধাৰ কাৰ্ড লৈ বেংক শাখালৈ যাওক।
  • তাত থকা কাষ্টমাৰ কেয়াৰ ডেস্কৰ পৰা আধাৰ লিংক কৰিবলৈ ফৰ্ম বিচাৰিব।
  • ফৰ্মত আপোনাৰ বেংক একাউণ্টৰ সৈতে জড়িত সবিশেষ পূৰণ কৰক আৰু লগতে আধাৰ নম্বৰটোও দিয়ক।
  • প্ৰ-পত্ৰৰ লগতে আধাৰ কাৰ্ডৰ স্ব-প্ৰমাণিত কপি জমা দিব। প্ৰ-পত্ৰত নিজৰ স্বাক্ষৰ লগাই স্ব-প্ৰমাণিত কৰা।
  • সেই পূৰণ কৰা প্ৰ-পত্ৰখন জমা দিয়ক। আপোনাৰ আধাৰ কাৰ্ডৰ কপি মূল আধাৰ কাৰ্ডৰ সৈতে মিলাই বেংকৰ বিষয়াসকলে আপোনাৰ আবেদন অনুমোদন কৰিব।
  • অহা ২৪ ঘন্টাৰ ভিতৰত আপুনি এছএমএছৰ জৰিয়তে আধাৰ কাৰ্ডৰ লিংক সম্পৰ্কীয় তথ্য লাভ কৰিব। কেতিয়াবা ২ৰ পৰা ৪ দিনৰো সময় লাগে।
আপুনিও এটিএম মেচিনত বেংক একাউণ্টৰ সৈতে আধাৰ লিংক কৰিব পাৰে।
  • আপোনাৰ একাউণ্ট থকা বেংকৰ যিকোনো এটিএমত যাওক
  • আপোনাৰ এটিএম কাৰ্ড সন্নিবিষ্ট কৰক আৰু ৪ সংখ্যাৰ এটিএম পিন দিয়ক।
  • এটিএম পৰ্দাত উপলব্ধ বিকল্পসমূহৰ পৰা আধাৰ পঞ্জীয়ন নিৰ্বাচন কৰক।
  • Enter Aadhaar অপচন ওলাব, আপোনাৰ ১২ অংকৰ আধাৰ নম্বৰ দিয়ক।
  • Re-enter Aadhaar ত পুনৰ একেটা ১২ অংকৰ আধাৰ নম্বৰ দি নিশ্চিত কৰক।
  • ইয়াৰ পিছত proceed বুটামটোত ক্লিক কৰক।
  • আপোনাৰ অনুৰোধ বেংকত উপস্থিত হ’ব আৰু এদিন বা দুদিনৰ ভিতৰত আধাৰ কাৰ্ড নম্বৰ আপোনাৰ বেংক একাউণ্টৰ সৈতে লিংক কৰাৰ তথ্য এছএমএছৰ জৰিয়তে প্ৰেৰণ কৰা হ’ব।

আধাৰ কাৰ্ড নম্বৰ বেংক একাউণ্টৰ সৈতে লিংক কৰাৰ সুবিধা

  • চৰকাৰে চলোৱা আঁচনিৰ ধন পোনপটীয়াকৈ আপোনাৰ আধাৰৰ সৈতে সংযুক্ত বেংক একাউণ্টলৈ ট্ৰেন্সফাৰ হয়।
  • MNREGA , প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস যোজনা, শৌচাগাৰ, গেছ ৰাজসাহায্য, বিদ্যালয় বৃত্তি (শৌচাগাৰ, গেছ ৰাজসাহায্য, বিদ্যালয় বৃত্তি) পোনপটীয়াকৈ আপোনাৰ বেংক একাউণ্টত ডেলিভাৰী কৰা হয় ৷
  • বেংকৰ পাছবুক হেৰাই গ’লে বা চহী পাহৰি গ’লে আধাৰ কাৰ্ড নম্বৰৰ সহায়ত শুদ্ধ একাউণ্টধাৰীক চিনাক্ত কৰাটো সহজ।
  • আপোনাৰ একাউণ্টৰ পৰা আন কোনো ব্যক্তিয়ে প্ৰৱঞ্চনাৰে ধন উলিয়াব নোৱাৰে ।

গতিকে বন্ধুসকল, এইটোৱেই আছিল আধাৰ কাৰ্ড নম্বৰেৰে আপোনাৰ বেংক একাউণ্টৰ বেলেঞ্চ চেক কৰাৰ উপায় ৷ টকা সম্পৰ্কীয় অন্যান্য উপযোগী তথ্যৰ বাবে আমাৰ লেখা-

দ্ৰুত লিংক: Important Link

Check Aadhaar Bank Seeding Status ইয়াত ক্লিক কৰক
অফিচিয়েল ৱেবছাইট ইয়াত ক্লিক কৰক
আমাৰ টেলিগ্ৰাম গ্ৰুপত যোগদান কৰক ইয়াত ক্লিক কৰক 

Related Posts