Stenographer Preparation Tips 2023 : Learn in Assamese

by Dhrubajyoti Haloi

Stenographer exam is conducted every year by the Staff Selection Commission for the recruitment of Grade C and D. Stenographer 2023 will be conducted in 2 phases – Written Exam and Skill Test. So, candidates need to prepare not only for the theory part but also for the Stenographer Skill Test. A well planned and structured way of preparation tips will propel you to crack Stenographer Exam in one go.

Stenographer Exam প্ৰতি বছৰে Staff Selection Commission ৰ দ্বাৰা গ্ৰেড C আৰু D লৈ নিযুক্তিৰ বাবে অনুষ্ঠিত হয়।  Stenographer 2023  ২ টা পৰ্যায়ত অনুষ্ঠিত হব – লিখিত পৰীক্ষা আৰু দক্ষতা পৰীক্ষা। সেয়েহে পৰীক্ষাৰ্থীসকলে কেৱল তাত্ত্বিক অংশটোৱেই নহয়, ষ্টেন’গ্ৰাফাৰ স্কিল টেষ্টৰ বাবেও প্ৰস্তুতি চলাব লাগিব । এটা সুপৰিকল্পিত আৰু গাঁথনিগত পদ্ধতিৰ প্ৰস্তুতিৰ টিপছে আপোনাক ষ্টেনোগ্ৰাফাৰ পৰীক্ষাটো এবাৰতে ফাটি যাবলৈ বাধ্য কৰিব।

In addition to stenographic skills, a candidate must have awareness of current events and activities throughout the world, as well as the ability to apply reasoning and rationality. To prepare for an examination, a candidate should be aware of some basic tips, such as time management, speed, and accuracy.

ষ্টেনোগ্ৰাফিক দক্ষতাৰ লগতে এজন প্ৰাৰ্থীয়ে পৃথিৱীৰ পৰিঘটনা আৰু পৰিঘটনাৰ সৈতে জড়িত জ্ঞান, যুক্তি প্ৰয়োগ কৰাৰ ক্ষমতা আৰু যুক্তিবাদৰ অধিকাৰী হ’ব লাগিব। লগতে লিখিত পৰীক্ষাৰ মাজেৰে পাৰ হ’বলৈ ভাষাৰ ওপৰত ভাল কমাণ্ড। ইয়াৰ উপৰিও পৰীক্ষাৰ্থীসকলে পৰীক্ষাৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাবলৈ কিছুমান মৌলিক টিপছ যেনে সময় ব্যৱস্থাপনা, গতি, সঠিকতা ইত্যাদিৰ বিষয়ে সচেতন হ’ব লাগিব।  

ষ্টেনোগ্ৰাফাৰ বিষয়ভিত্তিক প্ৰস্তুতিৰ টিপছ ২০২৩

পূৰ্বে উল্লেখ কৰা অনুসৰি ষ্টেনোগ্ৰাফাৰ ২০২৩ৰ বাবে লিখিত পৰীক্ষা তিনিটা ভাগত গঠিত:

  • প্ৰথম খণ্ড- সাধাৰণ বুদ্ধিমত্তা আৰু যুক্তি
  • দ্বিতীয় খণ্ড- সাধাৰণ সজাগতা
  • তৃতীয় খণ্ড- ইংৰাজী ভাষা আৰু বুজাবুজি

পৰীক্ষাত দিয়া প্ৰশ্নবোৰৰ সমাধানৰ বাবে কৌশল আৰু কৌশল প্ৰস্তুত আৰু কৌশল প্ৰস্তুত কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। প্ৰাৰ্থীসকলে কম সময়ৰ ভিতৰত সৰ্বাধিক সংখ্যক প্ৰশ্ন সমাধান কৰাত মনোনিৱেশ কৰিব লাগিব।  Stenographer 2023 লিখিত পৰীক্ষাৰ লিখিত পৰীক্ষাৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাবলৈ কিছুমান সহজ কৌশল আৰু টিপছ আগবঢ়োৱা হ’ল:

DHS পৰীক্ষাৰ কাৰনে ভালদৰে Study কৰক.. পৰীক্ষাত ভাল হলে নিশ্চয় আপুনি চাকৰি পাব….

পৰীক্ষাৰ পস্তুতিৰ কাৰনে আমৰ telegram Channel ত আপুনি join হব পাৰে.. মাত্ৰ 50 টকাত*.. যদি আমাৰ লগত আপুনি পৰীক্ষাৰ প্ৰস্তুতি হবলৈ বিছাৰে তলত দিয়া লিংকত গৈ আমাৰ telegram channel ত join হব পাৰিব….*

Link 1: https://rpy.club/g/qUQS9pZBqL

Link 2: https://link.qoohoo.in/f406e5afa8

 

সাধাৰণ বুদ্ধিমত্তা আৰু যুক্তি

সাধাৰণ বুদ্ধিমত্তা আৰু যুক্তি হৈছে এনে এটা ধাৰা যিয়ে এজন প্ৰাৰ্থীৰ বুদ্ধিমত্তা প্ৰয়োগ কৰাৰ ক্ষমতাৰ বিচাৰ কৰে আৰু যুক্তি প্ৰয়োগ কৰি যুক্তিবাদ কৰাৰ ক্ষমতা ব্যৱহাৰ কৰে। লিখিত পৰীক্ষাত ই অন্যতম স্ক’ৰিং ছেকচন।

এই শিতানৰ সৈতে জড়িত প্ৰশ্নসমূহৰ অনুশীলন কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়, মক টেষ্ট আৰু নমুনা কাগজৰ প্ৰয়াস কৰি উৎকৃষ্ট হ’বলৈ আৰু ভাল নম্বৰ লাভ কৰিবলৈ। লিখিত পৰীক্ষাৰ সাধাৰণ বুদ্ধিমত্তা আৰু যুক্তিৰ অংশটো চেষ্টা কৰাৰ সময়ত এজন প্ৰাৰ্থীয়ে মনত ৰাখিব লাগিব কিছুমান টিপছ।

  • অনুমান এৰক। প্ৰতিটো ধাৰণাৰ আঁৰৰ তত্ত্ব ভালদৰে বুজি পোৱাটো বুদ্ধিমানৰ কাম।
  • ঋণাত্মক উপসৰ্গ থকা শব্দবোৰ এৰাই চলিব লাগিব কাৰণ এইবোৰ সাধাৰণতে প্ৰাৰ্থীক বিভ্ৰান্ত কৰিবলৈ দিয়া হয়।
  • প্ৰশ্নবোৰৰ সমাধানৰ ধৰণ বুজিবলৈ উদাহৰণবোৰৰ যিমান পাৰি অভ্যাস কৰক।
  • বৰ্ণমালা, Numerical sans নিৰ্দেশনা প্ৰাৰ্থীৰ বাবে স্পষ্ট হ’ব লাগিব।
  • যুক্তিৰ বাবে অলপ মন প্ৰয়োগৰ প্ৰয়োজন যিটো প্ৰাৰ্থীয়ে পৰ্যাপ্ত অনুশীলন নকৰিলে সময়সাপেক্ষ হ’ব পাৰে।

এই শিতানৰ কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ একক, যাৰ পৰা আকাংক্ষীসকলে সৰ্বাধিক সংখ্যক প্ৰশ্ন পায়, সেইবোৰ হ’ল-

  • গাণিতিক আৰু সংহিতাভিত্তিক প্ৰহেলিকা
  • উপমা
  • তেজৰ সম্পৰ্ক
  • ভেন ডায়েগ্ৰাম
  • বৃত্তাকাৰ বহাৰ ব্যৱস্থা
  • দাবী আৰু যুক্তি
  • বৰ্ণমালা ছিৰিজ
  • লুকাই থকা ছবি
  • কাগজ কাটি ভাঁজ কৰা
  • ঘনক আৰু পাশা
  • বক্তব্য আৰু সিদ্ধান্ত
  • বিবৃতি আৰু অনুমান
  • মিক্সড ছিৰিজ
  • নম্বৰ ছিৰিজ
  • চিলজিজম
  • দূৰত্ব আৰু দিশ
  • ক্ৰম আৰু ৰেংকিং
  • ৰৈখিক বহাৰ ব্যৱস্থা
  • ক’ডিং আৰু ডিকোডিং
  • শ্ৰেণীবিভাজন
  • বৰ্ণমালা ছিৰিজ
  • MatrixMirror ছবি
  • শব্দ গঠন
  • বক্তব্য আৰু যুক্তি
  • কাৰ্য্যপন্থা

সাধাৰণ সজাগতা

সাধাৰণ সচেতনতাই এজন পৰীক্ষাৰ্থীৰ পৰিৱেশ আৰু তেওঁ বাস কৰা পৃথিৱীখনৰ বিষয়ে জ্ঞান পৰীক্ষা কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে।সাধাৰণতে লিখিত পৰীক্ষাৰ এই খণ্ডটো চেষ্টা আৰু নম্বৰ পোৱাটো সহজ কিন্তু যদি প্ৰাৰ্থীজন সাধাৰণ পৰিবেশ/ঘটনা/ঘটনাৰ বিষয়ে অজ্ঞাত হয়, তেন্তে সেয়া হ’ব এই শিতানত মান্য নম্বৰ লাভ কৰাটো কঠিন। এই শিতানত ভাল নম্বৰ লাভ কৰিবলৈ কিছুমান টিপছ হ’ল-

  • প্ৰাৰ্থীসকলক শেহতীয়া পৰিঘটনা আৰু অনুষ্ঠানসমূহৰ সৈতে আপডেট কৰিব লাগিব।
  • যোৱা ছমাহৰ সাম্প্ৰতিক পৰিস্থিতি
  • দেশ আৰু বিশ্বৰ আৰ্থ-সামাজিক অৱস্থা
  • দৈনিক বাতৰি কাকত পঢ়াটো অতিৰিক্ত সুবিধা হ’ব
  • গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিঘটনাবোৰৰ টোকা ৰাখক, যাতে আপুনি সেইবোৰ দৈনিক পুনৰীক্ষণ কৰিব পাৰে।

সাধাৰণ সজাগতাৰ কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ একক হ’ল-

  • বঁটা আৰু সন্মান
  • ভাৰতীয় সংবিধান
  • ভাৰত আৰু বিশ্ব
  • বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তিবিদ্যা
  • ভাৰতীয় ভূগোল- ভাৰতৰ মাটি, ভাৰতীয় শস্য, ভাৰতৰ খেতি আৰু জলসিঞ্চন, ভাৰতীয় নদী আদি।
  • দিন আৰু পৰিঘটনা
  • কলা আৰু সংস্কৃতি
  • ভাৰতীয় অৰ্থনীতি
  • চৰকাৰী নীতি আৰু আঁচনি
  • ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিঘটনা আৰু বিষয়
  • ভাৰতীয় ৰাজনীতি
  • ভাৰতীয় ইতিহাস- ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলন, মোগল সাম্ৰাজ্য ইত্যাদি
  • কিতাপ আৰু লেখক
  • ক্ৰীড়া
  • দেশ, ৰাজধানী আৰু মুদ্ৰা

ইংৰাজী ভাষা আৰু বুজাবুজি

যদি আকাংক্ষিতসকলে ষ্টেনোগ্ৰাফাৰ হ’ব বিচাৰে, তেন্তে তেওঁলোকে ইংৰাজী ভাষাৰ ওপৰত ভাল কমাণ্ড থকাটো প্ৰয়োজন যিহেতু তেওঁলোকে জ্যেষ্ঠ বিষয়া বা মন্ত্ৰীয়ে ক’বলগীয়া সকলো কথা লিখিব লাগিব। এই কাৰণেই ষ্টেনোগ্ৰাফাৰ পৰীক্ষাৰ আন শাখাৰ তুলনাত ইংৰাজী আৰু বুজাবুজিয়ে সৰ্বাধিক ওজন বহন কৰে। বিগত বছৰবোৰৰ ধাৰা অনুসৰি এই খণ্ডৰ প্ৰশ্নবোৰৰ কঠিনতাৰ মাত্ৰা মধ্যমীয়াৰ পৰা কঠিন।

কিন্তু ই ষ্টেনোগ্ৰাফাৰ পৰীক্ষাৰ অন্যতম সহজ অংশ হ’ল ইংৰাজী ভাষা আৰু বুজাবুজি, যদিহে প্ৰাৰ্থীয়ে ভাষাটোৰ মৌলিক ধাৰণাসমূহৰ ওপৰত সম্যক অনুশীলন কৰে। এই ধাৰাটো শক্তিশালী কৰিবলৈ প্ৰাৰ্থীসকলে মক টেষ্টৰ অনুশীলন কৰিব লাগিব।

ই শিতানৰ প্ৰশ্নসমূহে ইংৰাজী ব্যাকৰণ, বুজাবুজি আৰু শব্দভাণ্ডাৰক সামৰি ল’ব। ইংৰাজী বুজা অংশৰ প্ৰস্তুতি কৌশলৰ বিষয়ে অধিক জানিবলৈ তলৰ বিষয়বস্তুৰ মাজেৰে যাওক:

  1. ইংৰাজী ব্যাকৰণৰ মূল নিয়মবোৰ ব্ৰাছ আপ কৰক- সক্ৰিয় আৰু নিষ্ক্ৰিয় কণ্ঠ, কথন, বাক্যৰ অংশ (ক্ৰিয়া, বিভক্তি, বিশেষ্য, সৰ্বনাম, সংযোগ, বিভক্তি আদি), প্ৰবন্ধ, একবচন আৰু বহুবচন ইত্যাদি।
  2. দৈনিক ইংৰাজী কিতাপ আৰু বাতৰি কাকত পঢ়াৰ অভ্যাস গঢ়ি তুলিবলৈ চেষ্টা কৰক। যদি আপুনি কোনো নতুন শব্দ পায়, তেন্তে আপোনাৰ শব্দভাণ্ডাৰৰ ষ্টক উন্নত কৰিবলৈ সেইটো লিখি থওক।

ইংৰাজী ভাষা আৰু বুজাৰ কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ হ’ল-

  • ক্লজ টেষ্ট
  • বানান
  • প্ৰতিশব্দ আৰু বিপৰীত শব্দ
  • পেৰাজুম্বলছ
  • বুজাবুজি পঢ়া
  • খালী ঠাইবোৰ পূৰণ কৰক
  • বাক্য সংশোধন
  • বাক্যাংশ আৰু প্ৰবচন
  • ভুল ধৰা পেলোৱা
  • বাক্যাংশ প্ৰতিস্থাপন
ষ্টেনো পৰীক্ষাৰ আৰ্হি

 

ষ্টেনোগ্ৰাফাৰ পৰীক্ষাৰ আৰ্হি ২০২৩

Stenographer পৰীক্ষা ২টা পৰ্যায়ত অনুষ্ঠিত হয় – লিখিত পৰীক্ষা আৰু দক্ষতা পৰীক্ষা। লিখিত পৰীক্ষাত ২০০ নম্বৰৰে গঠিত তিনিটা খণ্ড থাকে।

  • প্ৰথম খণ্ড সাধাৰণ বুদ্ধিমত্তা আৰু যুক্তিৰ বাবে উৎসৰ্গিত (৫০ নম্বৰ)
  • দ্বিতীয় খণ্ডত সাধাৰণ সজাগতা সম্পৰ্কীয় প্ৰশ্ন (৫০ নম্বৰ)
  • তৃতীয় খণ্ড ইংৰাজী ভাষা আৰু বুজাবুজিৰ অন্তৰ্গত (১০০ নম্বৰ)

সাধাৰণ প্ৰাৰ্থীৰ বাবে লিখিত পৰীক্ষাৰ চেষ্টা কৰাৰ সময়ৰ সময়সীমা ১২০ মিনিট, আনহাতে দৃষ্টিশক্তিহীন প্ৰাৰ্থীৰ বাবে অতিৰিক্ত ৪০ মিনিটৰ ব্যৱস্থা কৰা হয়।

Stenographer Exam 2023 প্ৰস্তুত কৰাৰ বাবে মনত ৰখা সাধাৰণ কথা

প্ৰশ্নকাকতখনৰ নিৰ্দিষ্ট অংশ সমাধানৰ বাবে টিপছৰ বাহিৰেও এজন প্ৰাৰ্থীয়ে কিছুমান সাধাৰণ টিপছ যেনে সময় পৰিচালনা কৰা, দুৰ্বল অংশৰ অনুশীলন কৰা, অংশত বিষয়বস্তু সংশোধন কৰা আদিৰ যত্ন ল’ব লাগিব। তলত প্ৰাৰ্থীসকলৰ বাবে প্ৰস্তুতিৰ টিপছৰ ছেট দিয়া হৈছে যিবোৰত ৰাখিব লাগিব Stenographer পৰীক্ষাত হাজিৰ হোৱাৰ আগতে মন:

  • সময় ব্যৱস্থাপনা- সময়সূচী অনুসৰি কামৰ সময়সূচী অতি নিখুঁতভাৱে পৰিকল্পনা কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। প্ৰাৰ্থীসকলে মক টেষ্টসমূহ সমাধান কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিব লাগিব আৰু যাওঁতে সংশোধন কৰিবলগীয়া গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়সমূহৰ তালিকা এখন বনাব লাগিব।
  • দুৰ্বল শিতানত অনুশীলন আৰু কাম- প্ৰাৰ্থীয়ে লিখিত পৰীক্ষাৰ সকলো শিতানৰ চেষ্টা কৰিব লাগিব। ২ ঘণ্টাৰ ভিতৰত ২০০টা প্ৰশ্ন সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ প্ৰাৰ্থীসকলে নমুনা কাগজ সমাধান কৰাত মনোনিৱেশ কৰিব লাগিব আৰু দুৰ্বল অংশবোৰ চিহ্নিত কৰি সেইবোৰত মনোনিৱেশ কৰিব লাগিব।
  • সাম্প্ৰতিক পৰিস্থিতিৰ সৈতে পৰিচিত হওক- লিখিত পৰীক্ষাৰ চেষ্টা কৰিবলৈ প্ৰাৰ্থীসকলক বিশ্বৰ শেহতীয়া পৰিঘটনাৰ সৈতে আপডেট কৰিব লাগিব। যদি তেওঁ পৃথিৱী আৰু জাতিৰ সাম্প্ৰতিক পৰিস্থিতিৰ লগত খোজ মিলাব নোৱাৰে তেন্তে ইয়াৰ ফলত কিছুমান সহজ নম্বৰ হেৰুৱাব পাৰে।
  • পাঠ্যক্ৰমটো অংশত সংশোধন কৰক- প্ৰাৰ্থীসকলে পাঠ্যক্ৰমক শ্ৰেণীভুক্ত কৰিবলৈ উল্লেখ কৰিব পাৰে কাৰণ ই শক্তিশালী আৰু দুৰ্বল বিন্দুৰ বিষয়ে ভাল জ্ঞান বজাই ৰখাত সহায় কৰিব। ইয়াৰ দ্বাৰা তেওঁলোকে অধিক মনোনিৱেশ কৰিবলগীয়া বিষয়সমূহৰ ভালদৰে পুনৰীক্ষণ কৰিবলৈ সহায় কৰিব।
  • অবসৰৰ বাবে সময় উলিয়াওক- জিৰণি লওক আৰু অবসৰৰ বাবে সময় উলিয়াওক আৰু কম সময়ৰ ব্যৱধানত বিৰতি লওক। নিজৰ ওপৰত অতিৰিক্ত বোজা নলগাটো প্ৰয়োজনীয়। ইয়াৰ ফলত Stenographer পৰীক্ষাত পৰীক্ষাৰ্থীৰ প্ৰদৰ্শনত বাধা আহিব।
  • কম সময়ৰ ভিতৰতে প্ৰশ্ন সমাধানৰ কৌশল আৰু পদ্ধতিৰ বাবে যাওক- নিৰ্দিষ্ট সময়ৰ ভিতৰত লিখিত পৰীক্ষাৰ চেষ্টা কৰাৰ ই নিশ্চিতভাৱে এটা ভাল উপায়। কেতিয়াবা তথ্যৰ সৰল হিচাপেৰে প্ৰশ্নবোৰ সমাধান কৰাটো কঠিন হয় যদিও প্ৰাৰ্থীয়ে এমিনিটৰ ভিতৰতে প্ৰশ্নবোৰ সমাধান কৰিবলৈ কিছুমান কৌশল আৰু টিপছ ধৰিব লাগে।

ষ্টেনোগ্ৰাফাৰ ২০২৩ নমুনা কাগজ

Stenographer Sample Papers য়ে পৰীক্ষাত সোধা প্ৰশ্নৰ ধৰণৰ বিষয়ে পৰীক্ষাৰ্থীক এটা মৌলিক ধাৰণা দিয়ে। নমুনা কাগজ সমাধান কৰিলে এজন প্ৰাৰ্থীৰ সময় ব্যৱস্থাপনা আৰু সমস্যা সমাধানৰ দক্ষতা বৃদ্ধি পায়।

তলত দিয়া ধৰণে  Stenographer Sample Papers ৰ বহু সুবিধা আছে :-

  • অনুশীলনৰ কাগজবোৰ সমাধান কৰাৰ সময়ত প্ৰাৰ্থীসকলে এটা ধাৰণা ল’ব পাৰে যে কোনটো শিতান সমাধান কৰিবলৈ অধিক সময় লাগে আৰু দীঘলীয়া। ই প্ৰাৰ্থীৰ সময় ব্যৱস্থাপনা দক্ষতা বৃদ্ধি কৰে।
  • পৰীক্ষাত সোধা প্ৰশ্নৰ ধৰণ আৰু স্তৰৰ বিষয়ে জানিবলৈ এজন প্ৰাৰ্থীয়ে নমুনা কাগজৰ বাবে যাব লাগিব।
  • ষ্টেনোগ্ৰাফাৰ প্ৰেকটিছ পেপাৰে এজন প্ৰাৰ্থীৰ আত্মবিশ্বাস বৃদ্ধি কৰে আৰু তেওঁলোকৰ প্ৰস্তুতিৰ স্তৰ জুখিবলৈ সহায় কৰে।
  • প্ৰাৰ্থীসকলে নমুনা কাগজ সমাধান কৰি নিজৰ সঠিকতা বৃদ্ধি আৰু গতি বৃদ্ধি কৰিব পাৰে

 

Related Posts

Leave a Comment