Sahara India Refund Portal Application Eligibility: চাহাৰা ইণ্ডিয়াৰ পৰা ধন ঘূৰাই পোৱাৰ যোগ্যতা কি?

by Dhrubajyoti Haloi

চাহাৰা ইণ্ডিয়া ৰিফাণ্ড পৰ্টেলৰ আবেদন যোগ্যতা: আপুনিও চাহাৰা ইণ্ডিয়াৰ ভিতৰত বিনিয়োগ কৰিছেনে , যদি আপুনিও চাহাৰা ইণ্ডিয়াৰ বিনিয়োগকাৰী বা চাহাৰা ইণ্ডিয়াৰ গ্ৰাহক তেন্তে আপুনি জানিব লাগিব যে চাহাৰা ইণ্ডিয়াই এটা নতুন পৰ্টেল আৰম্ভ কৰিছে যাৰ জৰিয়তে আপুনি আপোনাৰ … ছাহাৰা ইণ্ডিয়াৰ ধন ঘূৰাই দিয়া আবদ্ধ হৈ পৰিল ৷

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এটা নতুন পৰ্টেল আৰম্ভ কৰিছে, যাৰ অধীনত আপুনি আৱেদন কৰিলে চাহাৰা ইণ্ডিয়াৰ পৰা বিনিয়োগ কৰা ধন ঘূৰাই পাব । ইয়াত তলৰ তথ্যৰ জৰিয়তে আপুনি চাহাৰা ইণ্ডিয়াৰ পৰা আপোনাৰ ধন উলিয়াবলৈ আবেদনৰ সৈতে জড়িত সকলো পদ্ধতি বিতংভাৱে বুজাইছে , যাৰ জৰিয়তে আপুনিও পৰ্টেলৰ জৰিয়তে সহজে আবেদন কৰিব পাৰে আৰু আপোনাৰ চাহাৰা ইণ্ডিয়াৰ

চাহাৰা ইণ্ডিয়া ৰিফাণ্ড অনলাইন আবেদন শেষ তাৰিখ 

পৰ্টেলৰ নাম চাহাৰা ইণ্ডিয়া ৰিফাণ্ড পৰ্টেল
প্ৰবন্ধৰ নাম চাহাৰা ইণ্ডিয়া ৰিফাণ্ড অনলাইনত আবেদন কৰক শেষ তাৰিখ কি?
প্ৰবন্ধৰ প্ৰকাৰ শেহতীয়া আপডেট
চাহাৰা ইণ্ডিয়া ৰিফাণ্ড এপ্লাই মোড অনলাইন
ৰিফাণ্ড আবেদনৰ চাৰ্জ? বিনামূলীয়া
চাহাৰা ইণ্ডিয়া ৰিফাণ্ড অনলাইনত আবেদন কৰক শেষ তাৰিখ কি? এতিয়াও ঘোষণা কৰা হোৱা নাই….
অধিক তথ্যৰ বাবে অনুগ্ৰহ কৰি অফিচিয়েল বিজ্ঞাপনটো সম্পূৰ্ণৰূপে পঢ়ক।

চাহাৰা ইণ্ডিয়াত আবদ্ধ হৈ থকা ধন ঘূৰাই পোৱাৰ আঁচনি – চাহাৰা ইণ্ডিয়া ৰিফাণ্ড পৰ্টেলৰ আবেদন যোগ্যতা

আমাৰ সকলো পাঠকে যিসকলে চাহাৰা ইণ্ডিয়াত ধন বিনিয়োগ কৰিছে তেওঁলোকে আৱেদন কৰি নিজৰ ধন ঘূৰাই পাব পাৰে।ইয়াত আমি আপোনালোকক আৱেদনৰ সৈতে জড়িত যোগ্যতা আৰু যোগ্যতাৰ বিষয়ে বিতংভাৱে জনাইছো ৷সকলো প্ৰয়োজনীয় নথি আৰু যোগ্যতা সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত আপুনি সহজেই পাব পাৰে আপোনাৰ আবদ্ধ ধন চাহাৰা ভাৰতৰ পৰা ঘূৰাই ঘূৰাই .

পৰ্টেলত কিমান টকা ঘূৰাই দিয়া হ’ব – চাহাৰা ইণ্ডিয়া ৰিফাণ্ড পৰ্টেলৰ আবেদন যোগ্যতা?

  • তথ্যৰ জৰিয়তে ক’ব বিচাৰিছো যে যদি আপুনি চাহাৰা ইণ্ডিয়াত ১০০০০০ তকৈ কম বিনিয়োগ কৰিছে তেন্তে আপুনি আপোনাৰ পৰ্টেলৰ জৰিয়তে ধন উলিয়াব নোৱাৰিব।
  • যদি আপুনি চাহাৰা ইণ্ডিয়াত ১০ হাজাৰতকৈ অধিক বিনিয়োগ কৰিছে তেন্তে এই পৰ্টেলৰ জৰিয়তে আবেদন কৰি আপোনাৰ ধন ঘূৰাই পাব পাৰিব।

চাহাৰা ইণ্ডিয়াৰ বিনিয়োগকাৰীৰ কোনবোৰ গোটত তেওঁলোকৰ ধন ঘূৰাই পাব – চাহাৰা ইণ্ডিয়া ৰিফাণ্ড পৰ্টেলৰ আবেদন যোগ্যতা?

তলৰ তথ্যৰ জৰিয়তে আপোনাক কোৱা হৈছে যে যদি আপুনি চাহাৰা ইণ্ডিয়াৰ এই গোটসমূহত বিনিয়োগ কৰিছে তেন্তে কেৱল আপুনিহে চাহাৰা ইণ্ডিয়াৰ পৰা আপোনাৰ ধন ঘূৰাই পাব পাৰিব । তলত আমি আপোনাক গ্ৰুপৰ তথ্য দিছো, যদি আপুনিও এই গ্ৰুপসমূহৰ অধীনত বিনিয়োগ কৰিছে, তেন্তে আপুনি আপোনাৰ ধন ঘূৰাই পাব পাৰে –

  • হুমৰা ইণ্ডিয়া ক্ৰেডিট সমবায় সমিতি লিমিটেড, কলকাতা।
  • চাহাৰা ক্ৰেডিট সমবায় সমিতি লিমিটেড, লক্ষ্ণৌ।
  • ছাহাৰিয়ান ইউনিভাৰ্চেল মাল্টিপাৰ্পজ ছ’চাইটি লিমিটেড, ভোপাল।
  • ষ্টাৰছ বহুমুখী সমবায় সমিতি লিমিটেড, হায়দৰাবাদ।

যদি আপুনি ওপৰত উল্লেখ কৰা কোনো এটা গ্ৰুপত বিনিয়োগ কৰিছে , তেন্তে আপুনি চাহাৰা ইণ্ডিয়াৰ পৰ্টেলত গৈ ৰিফাণ্ডৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰিব ।

ৰিফাণ্ডৰ বাবে পেন কাৰ্ডৰ প্ৰয়োজন আছেনে -ছাহাৰা ইণ্ডিয়া ৰিফাণ্ড পৰ্টেল আবেদনৰ যোগ্যতাৰ মাপকাঠী?

  • চাহাৰা ইণ্ডিয়াৰ সকলো বিনিয়োগকাৰীয়ে জনা উচিত যে যদি আপুনি ছাহাৰা ইণ্ডিয়াৰ পৰা আপোনাৰ ধন ঘূৰাই পাব বিচাৰে তেন্তে কিছুমান কথাৰ বিশেষ যত্ন লোৱাটো প্ৰয়োজন –
  • যদি আপুনি Sahara India ত ₹50000 তকৈ অধিক বিনিয়োগ কৰিছে তেন্তে আপোনাক PAN card ৰ প্ৰয়োজন হব ৷
  • যদি আপুনি চাহাৰা ইণ্ডিয়াত ₹ 50000 তকৈ কম বিনিয়োগ কৰিছে, তেন্তে আবেদন কৰিবলৈ PAN কাৰ্ডৰ প্ৰয়োজন নহ’ব , যদিও আপুনি কিছুমান নথি-পত্ৰৰ প্ৰয়োজন হ’ব পাৰে ।

চাহাৰা ইণ্ডিয়া ৰিফাণ্ড নথিপত্ৰৰ তালিকা

আমাৰ সকলো বিনিয়োগকাৰীয়ে যিসকলে চাহাৰা ইণ্ডিয়াৰ পৰা তেওঁলোকৰ ধন ঘূৰাই পাব বিচাৰে তেওঁলোকে কিছুমান প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰ দিব লাগিব , যদি আপোনাৰ হাতত এই নথিপত্ৰ নাই তেন্তে আপুনি আবেদন প্ৰক্ৰিয়া আগবঢ়াব নোৱাৰে ৷ আবেদনৰ সৈতে জড়িত কিছুমান নথি-পত্ৰ তলত দিয়া ধৰণৰ-

  • জমা প্ৰমাণপত্ৰ/ পাছবুক
  • দাবী অনুৰোধ প্ৰ-পত্ৰ
  • PAN Card (যদি দাবীৰ পৰিমাণ ৫০,০০০/- টকা আৰু তাৰ ওপৰৰ হয়) আদি।

ওপৰত উল্লেখ কৰা সকলো নথি কপি কৰাৰ পিছত আপুনি সহজেই সাৰা ইণ্ডিয়া পৰ্টেলৰ পৰা আপোনাৰ ধন ঘূৰাই পোৱাৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰিব আৰু আবেদন প্ৰক্ৰিয়া আগবঢ়াই নিব পাৰিব ৷

ষ্টেপ বাই ষ্টেপ অনলাইন প্ৰক্ৰিয়া চাহাৰাৰ ৰিফাণ্ড অনলাইন ফৰ্ম আবেদন কৰক কৈছে ভৰে?

ইয়াত তলত আপোনাক ষ্টেপ বাই ষ্টেপ তথ্যৰ জৰিয়তে চাৰা ইণ্ডিয়া পৰ্টেলত আবেদন কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়াৰ বিষয়ে কোৱা হৈছে , যাৰ জৰিয়তে আপুনিও আবেদন কৰিব পাৰে আৰু আপোনাৰ চাহাৰা ইণ্ডিয়াৰ ধন ঘূৰাই পাব পাৰে । যিটো তলত দিয়া ধৰণৰ-

স্তৰ ১ – ধন ঘূৰাই পোৱাৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ নতুনকৈ পঞ্জীয়ন কৰক

  • চাহাৰা ইণ্ডিয়া পৰ্টেলৰ পৰা তেওঁলোকৰ ধন ঘূৰাই পাবলৈ প্ৰথমে বিনিয়োগকাৰীয়ে ‘অফিচিয়েল ৱেবছাইট’ চাব লাগিব ।

Sahara India Refund Portal Application Eligibility: চাহাৰা ইণ্ডিয়াৰ পৰা ধন ঘূৰাই পোৱাৰ যোগ্যতা কি?

  • ৱেবছাইটটো চোৱাৰ পিছত সকলোৱে ৱেবছাইটৰ ‘হোম পেজ ‘ লৈ আহিব লাগিব ।
  • হোম পেজত আপুনি ‘ Depositor Registration’ ৰ বিকল্প দেখিব, আপুনি এই বিকল্পত ক্লিক কৰিব লাগিব।

  • এতিয়া আপোনাৰ সন্মুখত আন এটা নতুন পেজ খোল খাব যিটো এনেকুৱা হ’ব।

  • এতিয়া আৰু আগলৈ আপোনাক কিছুমান প্ৰয়োজনীয় বিৱৰণ পূৰণ কৰিবলৈ কোৱা হ’ব , আপুনি সকলো বিৱৰণ দিব লাগিব আৰু ‘Proceed Button’ ত ক্লিক কৰিব লাগিব।

ক্লিক কৰাৰ পিছত আপোনাৰ সন্মুখত আন এটা নতুন পৃষ্ঠা খোল খাব। এতিয়া আপুনি এই নতুন পৃষ্ঠাত OTP ভেৰিফিকেচন কৰিব লাগিব, আপুনি দিয়া বাকচত OTP লিখি আৰু আগবাঢ়িব লাগিব । এতিয়া আপুনি পৰ্টেল লগইন আইডি আৰু পাছৱৰ্ড পাব ।

২য় পদক্ষেপ – পৰ্টেলত ধন ঘূৰাই পোৱাৰ বাবে আবেদন কৰক

  • আপুনি এবাৰ ৱেবছাইটত সম্পূৰ্ণৰূপে পঞ্জীয়ন কৰিলে , তাৰ পিছত আপুনি ‘হোম পেজ’লৈ আহি পুনৰ লগইন কৰিব লাগিব ।

  • আপুনি হোম পেজত ডিপজিটৰ লগইনৰ বিকল্পটো দেখিব য’ত আপুনি ক্লিক কৰিব লাগিব।
  • ক্লিক কৰাৰ পিছত আপোনাৰ সন্মুখত ৰিফাণ্ড আবেদন পত্ৰখন খোল খাব, যিখন এনেদৰে দেখা যাব।

  • আপুনি ধন ঘূৰাই দিয়াৰ আবেদন পত্ৰত প্ৰয়োজনীয় সকলো তথ্য আৰু বিৱৰণ সাৱধানে পূৰণ কৰিব লাগিব।

  • এতিয়া আপুনি আবেদন পত্ৰত দেখুওৱা সকলো নথি-পত্ৰ সাৱধানে আপলোড কৰিব লাগিব আৰু ‘Submit Button’ ত ক্লিক কৰিব লাগিব। ইয়াৰ পিছত আপুনি এপ্লিকেচনৰ সৈতে জড়িত ৰচিদখন পাব , যিখন আপুনি ছপা কৰি নিজৰ লগত ৰাখিব লাগিব।

ওপৰত উল্লেখ কৰা সকলো পদক্ষেপ অনুসৰণ কৰাৰ পিছত আপোনাৰ আবেদন সম্পূৰ্ণ হয়, ওপৰত দিয়া তথ্য অনুসৰি, আপুনি সহজেই চাহাৰা ইণ্ডিয়া ৰিফাণ্ডৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰিব ৷

দ্ৰুত লিংক

অফিচিয়েল ৱেবছাইট ইয়াত ক্লিক কৰক
 ৰিফাণ্ডৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ ডাইৰেক্ট লিংক জমাকাৰী পঞ্জীয়ন জমাকাৰী লগইন
অন্যান্য উপযোগী লিংকসমূহ ব্যৱহাৰকাৰী মেনুৱেল FAQ মাননীয় উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ আদেশ

এই লেখাটোত আমি আপোনাক চাহাৰা ইণ্ডিয়া পৰ্টেলৰ পৰা আপোনাৰ ধন ঘূৰাই পোৱাৰ পদ্ধতিসমূহ জনাইছো , যাৰ দ্বাৰা আপুনি চাহাৰা ইণ্ডিয়াৰ পৰাও আপোনাৰ ধন ঘূৰাই পাব পাৰে , ইয়াত থকা তথ্যৰ জৰিয়তে, আমি আপোনাক ইয়াৰ সৈতে জড়িত প্ৰয়োজনীয় নথি-পত্ৰ আৰু যোগ্যতা দিছো সম্পূৰ্ণ তথ্য প্ৰদান কৰা হৈছে। ইয়াৰ জৰিয়তে আপুনি সহজেই আপোনাৰ ধন ঘূৰাই পাব পাৰে আৰু পৰ্টেলৰ সুবিধা ল’ব পাৰে।

Related Posts